ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Winter Zikmund (*27.12.1846 - †12.06.1912)

­­­­

Rozina sebranec (2)

Rozina byla šestnáctiletá dívka, která vyrůstala v rodině svých pěstounů, kováře Jana Turka a jeho ženy Markéty, rukavičnice. Kovář byl často opilý a tloukl ji, nevlastní matka neměla pro ni vlídné slovo. Jediný, kdo se k ní choval laskavě, byl převor Antonín, který ji kdysi jako nemluvně nalezl na prahu kostela sv. Františka. O svém původu nevěděla nic, proto jí říkali "sebranec". Přes všechny útrapy z ní vyrostlo krásné a smělé děvče. Uměla se bránit nadávkám i ranám, naučila se je oplácet.
Rozina dlouho o chlapce nedbala, později se však velmi zamilovala do benátského skláře Nikoly, prozradila mu dokonce svůj temný původ. U kříže na hřbitově si slíbili věrnost. Ale na Rozinu čekalo velké zklamání. Ital nedodržel slovo. Když se mu v huti kláštera sv. Anežky nedařily pokusy s výrobou benátského skla, vrátil se do Benátek a po svém druhu jí vzkázal, že si ji nevezme, neboť je sebranec. Zklamaná dívka se vdala za stavitele Karfa, bohatého, ale starého a lakomého muže. Manželství nebylo šťastné. Karf na svoji ženu nesmírně žárlil, později k tomu měl opravdu důvody, protože ho Rozina podváděla s jeho zaměstnancem Adamcem. Karf ho propustil, ale Rozina se k počestnému životu již nevrátila. Kradla pro milence peníze, zanedbávala svou dceru, často pobývala mimo dům. Cechmistři oznámili Karfovi, že jeho manželku pro pohoršlivý život vylučují z cechu. Karf ji proto vyhnal, ona ze vzdoru upadá do života ještě volnějšího. Bydle s bývalo služkou Mandou, živí se šitím. Cechmistři vyloučili z cechu i Karfa. Ten ze zlostí najal vraha Němce Mikuláše, který vylákal Rozinu i Mandu do lesa. Tam Rozinu ubil kordem a pistolí. Těžce raněná Manda ještě stačila o všem říci lidem ve vesnici. Mrtvola Roziny byla přivezena do kláštera a zde pohřbena. Vrah prchl do Prahy a čekal na slíbenou odměnu. Náhodou potkal dceru zavražděné, která jej dobře znala. Vyděsil se, prchal před ní, hrůzou omráčený spadl ze střechy klášterního útulku a zabil se. Karf byl obviněn z vraždy, vina mu však nebyla prokázána, a proto byl žaloby zproštěn.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Mája, 16.04.2004

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Zikmund Winter - Rozina sebranec (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­