ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Weiner Richard (*06.11.1884 - †03.01.1937)

   
­­­­
Richard Weiner

Richard Weiner se narodil v jihočeském Písku v rodině židovského obchodníka, hlásícího se však k svému českému původu a již plně integrovaného v českém prostředí. V roce 1902 maturoval na písecké reálce, o čtyři roky později ukončil studia chemie na pražské technice a své znalosti si pak prohloubil ještě studijním pobytem ve Švýcarsku a Německu. Po absolvování jednoroční vojenské služby pracoval jako chemický inženýr v továrnách v Čechách a Bavorsku. Již z gymnaziálních let pocházejí jeho první verše a prozaické pokusy. Zájem o literární tvorbu u něho pak převážil na přelomu r.1911 a 1912. Weiner opouští dobře placené zaměstnání a odjíždí do Paříže, aby se plně věnoval literární tvorbě. Navazuje kontakty s novinami v Čechách, živí se jako dopisovatel a zároveň pokračuje v psaní veršů a povídek. Jeho úsilí je roku 1912 přerušeno půlroční vojenskou službou v balkánské válce a roku 1914 odchodem do 1. světové války. Rok nato se na srbské frontě nervově zhroutil, delší dobu se léčil a teprve potom byl schopen další literární tvorby. Spolupracuje s pražskými redakcemi a v roce 1919 znovu odjíždí do Paříže, vyslán sem Lidovými novinami jako jejich stálý dopisovatel. Weinerův život a tvorbu zřejmě poznamenala jeho homosexuální orientace, která v něm znásobovala pocity nejistoty. Zemřel 3. ledna 1937 v Praze.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 30.10.2005

­­­­

Diskuse k životopisu
Richard WeinerMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­