ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Weiner Richard (*06.11.1884 - †03.01.1937)

­­­­

Rozcestí

  • básně z let 1914-1916

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

In Básně. Vydalo nakladatelství Torst v Praze roku 1997. K vydání připravila a edičními poznámkami doprovodila Zina Trochová. Doslov napsala Jarmila Mourková. Celkový počet stran: 446. ISBN: 80-7215-009-X.

STRUČNÝ OBSAH:

První básně z roku 1914 projevují smírný, klidný životní názor, jemuž břímě života není těžkým. Básník v nich zpívá nadšenou apoteózu dne i slunce a ve smyslových prostých zážitcích vidí tolik štěstí, až se mu zdá, že jej není hoden.

Básně z pozdějších let projevují těžkou bolest zmučeného člověka. Básník s národem prožívá pohnuté události těchto let, viní se z nestálosti i zbabělosti a žádá pro sebe spravedlivý trest. Zříká se osobní lásky, zato v něm roste láska k zemi a víra v lepší budoucnost.

"Kráčím. V domácí těžkou prsť se boří můj krok. Jíti - toť všechna má mysl. S vámi - má touha jediná."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Grully, 22.09.2021

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Richard Weiner - RozcestíMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­