ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Weiner Richard (*06.11.1884 - †03.01.1937)

­­­­

Rozcestí

  • básně z let 1914-1916

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

In Básně. Vydalo nakladatelství Torst v Praze roku 1997. K vydání připravila a edičními poznámkami doprovodila Zina Trochová. Doslov napsala Jarmila Mourková. Celkový počet stran: 446. ISBN: 80-7215-009-X.

STRUČNÝ OBSAH:

První básně z roku 1914 projevují smírný, klidný životní názor, jemuž břímě života není těžkým. Básník v nich zpívá nadšenou apoteózu dne i slunce a ve smyslových prostých zážitcích vidí tolik štěstí, až se mu zdá, že jej není hoden.

Básně z pozdějších let projevují těžkou bolest zmučeného člověka. Básník s národem prožívá pohnuté události těchto let, viní se z nestálosti i zbabělosti a žádá pro sebe spravedlivý trest. Zříká se osobní lásky, zato v něm roste láska k zemi a víra v lepší budoucnost.

"Kráčím. V domácí těžkou prsť se boří můj krok. Jíti - toť všechna má mysl. S vámi - má touha jediná."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Grully, 22.09.2021

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Richard Weiner - RozcestíMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)