ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Weiner Richard (*06.11.1884 - †03.01.1937)

   
­­­­

Lítice

Povídková sbírka z raného tvůrčího období výrazného představitele českého literárního expresionismu je především reflexí silných zážitků a traumat z první světové války.
Povídkový soubor Lítice je věnován problematice války, prožitku strachu, úzkosti ze smrti i vlastních pocitů a především osamělosti. Trýznivá samota člověka nespočívá však v izolaci od lidí, ale ve ztrátě víry v sebe sama.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

In Netečný divák a jiné prózy. Vydalo nakladatelství Torst v Praze roku 1996. K vydání připravila a edičními poznámkami doprovodila Zina Trochová. Doslov napsala Jarmila Mourková. Celkový počet stran: 471. ISBN: 80-85639-85-8.

OBSAH:

Dvojníci

Poručík Spajdan poznává svého dvojníka Sankoryho, jenž od mládí vyniká sugestivní mocí nad lidmi slabšími, jež krutě trápí svými chorobnými požadavky. Rovněž Spajdanovi chce vsugerovat úzký vztah a vzájemné závazky, vyplývající z dvojnictví, ve kterém on prý tvoří povahový rub. Spajdanova smrt by byla Sankoryovým vzestupem, přejal by totiž líc jeho povahy. Jenže v okamžiku, kdy mu hrozí revolverem, je nepřítelem zastřelen.

Deník

Deník padlého ruského důstojníka Zostova ze Saratova líčí jeho ostýchavou mladou lásku k Násti Panuškinové.

Blahosklonný den

Oddíl rakouského vojska, který vtrhl do opuštěné srbské vesnice Vranjeva, se spřátelil s dětmi, jež tam zůstaly. Teprve dělová rána jim připomíná drsnou válečnou skutečnost.

Kostajnik

Autor líčí své dojmy, které zažil v noci nad propastí srbské hory Kostajniku, kde očekává povel k útoku za hřmění výstřelů.

Ztřeštěné ticho

Poručíku, trpícímu duševními poruchami, přeludy a vidinami minulosti, se zdá, jako by před chystaným útokem vládlo všude ztřeštěné ticho. V polosnu vzpomínek dobývá se svou četou nepřátelské linie a neuvědomuje si, že tu ztrácí život.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Grully, 22.09.2021

­­­­

Diskuse k výpisku
Richard Weiner - LíticeMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­