ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Twain Mark (*30.11.1835 - †21.04.1910)

­­­­
Mark Twain by AF Bradley

Mark Twain, vlastním jménem Samuel Langhorne Clemens, významný americký prozaik kritického realismu, novinář a satirik se narodil 30. listopadu 1835 v podnikatelské rodině na Floridě a zemřel 21. dubna 1910 v Reddingu v Connecticutu. Po smrti otce v roce 1847 byl dán do učení na tiskaře v novinách svého bratra. Později pracoval jako lodivod na Mississippi. Po občanské válce se přestěhoval do Virginia City. V roce 1863 se poprvé objevil pseudonym Mark Twain, když pod tímto jménem zaplatil cestovní účet.
V roce 1864 odešel do Kalifornie, kde pracoval v San Franciscu jako novinář. Později se vydal na cestu do Evropy. Navštívil Itálii a Francii. Jeho zážitky jsou popsány v díle Našinci na cestách (1867), kterým si získal velkou popularitu.
V roce 1870 se oženil s Olivií Langdonovou a přestěhoval se do Hartfordu. Twain pokračoval v přednáškovém turné po USA a Spojeném království. Mezi roky 1876-1884 publikoval několik proslulých děl:

  • Tom Sawyer (1881)
  • Princ a chuďas (1881)
  • Život na Mississippi (1883)
  • Huckleberry Finn (1884)

V roce 1890 ztratil většinu svého majetku po nevydařených obchodech a zkrachování soukromého nakladatelství. Po bankrotu se opět vydává na přednáškové turné. Procestoval Nový Zéland, Austrálii, Indii a Jihoafrickou republiku. Během těchto cest napsal romány:

  • The Tragedy Of Pudd'head Wilson (1884)
  • Osobní vzpomínky Jany z Arku (1885)
  • Yankee z Connecticutu na dvoře krále Artuše (1889)

a cestopis Podél rovníku (1897).

Během své dlouholeté spisovatelské činnosti napsal i velké množství esejů. Smrt manželky a druhé dcery na sklonku jeho života způsobila zabřednutí do pesimismu, což se projevilo i v jeho vlastní autobiografii vydané v roce 1924.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Mattan, 29.11.2003

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Mark TwainMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­