ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Twain Mark (*30.11.1835 - †21.04.1910)

   
­­­­

Dobrodružství Toma Sawyera (4)

Tom Sawyer nemá na mysli nic jiného než rošťárny a nezbednosti, kterými velmi trápí tetu Polly, s níž žije společně se svým nevlastním bratrem Sidem v St. Petersburghu v Mississippi. Polly si i přes Tomovu tvrdohlavost a svéráznou povahu vytkla za cíl z něj vychovat spořádaného a váženého člověka. Tom má naštěstí kamaráda Hucka Finna, sirotka, jenž nade vše miluje dobrodružství. Jednoho dne se z jejich chlapeckých výprav do neznáma stane opravdové lidské drama. Obstojí chlapci tváří v tvář skutečné hrozbě?

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 1989 (9. vydání tamtéž). Z anglického originálu The Adventures of Tom Sawyer přeložil František Gel. Doslov a vysvětlivky napsal Jaroslav Hornát. Ilustroval Kamil Lhoták. Počet stran: 234.

HLAVNÍ POSTAVA:

Tom Sawyer - neposedný, zlobivý a měl rád dobrodružství

STRUČNÝ OBSAH:

Tato kniha vypráví o Tomovi, který bydlí u své tety Polly se svým nevlastním bratrem Sidem.
Tom je obyčejný chlapec, který zlobí a nemá rád práci. Také se kamarádí s Huckleberry "Huckem" Finem, s nímž dělá večerní výpravy.

Jednou večer šli na hřbitov a byli svědky vraždy doktora Robinsona, kterého zabil indián Joe a svedl to na opilce Muffa. Muffa vsadili do věznice a hoši se ze strachu vydali na jeden ostrůvek na řece Mississippi. Po několika dnech to tam Toma přestane bavit a vrátí se tajně domů. Tam ale zjistí, že si všichni myslí, že jsou mrtví. Chlapci se proto rozhodnou navrátit v den jejich pohřbu.

Jakmile se vrátí, Tom řekne, že doktora zabil indián Joe. Ten, jak to slyšel, utekl.
Joe se pak vrátí v přestrojení za hluchoněmého Španěla, který se chce pomstít vdově Douglasové. Huck to řekne jejím sousedům a ti ji zachrání.

Tom s Becky málem umřeli v jedné jeskyni, ale Tom našel východ. Zanedlouho ještě s Huckem objevili poklad, a tak se stali nejbohatšími ve městě.

Paní Douglasová se rozhodla, že si k sobě vezme Hucka a naučí ho dobrému a správnému chování. Huckovi se to moc nelíbilo a rozhodl se, že uteče. Tom mu ale domluvil, a tak se vrátil...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jey Tenshi, 01.06.2014

­­­­

Diskuse k výpisku
Mark Twain - Dobrodružství Toma Sawyera (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­