ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Twain Mark (*30.11.1835 - †21.04.1910)

­­­­

Dobrodružství Toma Sawyera (2)

Vyprávění o životě dětí na Mississippi ve 30. letech 19. století, ve kterém autor umělecky ztvárnil své vzpomínky na dětství. Kniha je součástí dětské klasické literatury, ale mohou ji číst i starší čtenáři.
Kniha zachycuje osudy amerických kluků, vztahy dětí mezi sebou i k dospělým. Výstižně čtenáři předvádí jejich dny naplněné darebáctvím i fantazií, romantikou i neustálým zápasem o osobní svobodu. Uličník a chytrák Tom, vychováván laskavou, ale bigotní tetou, zpočátku prožívá své obvyklé průšvihy. Poklidný život maloměsta jej ubíjí, proto se snaží rozptýlit nudu všelijakými lumpárnami. Při jednom nočním výletu se spolu s kamarádem Huckleberrym Finnem stane svědkem vraždy. A skutečné dobrodružství začíná nabírat na obrátkách. Čtenář tak může spolu s kamarády prožívat dobrodružný útěk z domova, pirátský život na pustém ostrově, nebo hledat poklad ve strašidelném domě.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo Statní nakladatelství dětské knihy n. p. v Praze roku 1963. Ilustroval Kamil Lhoták. Počet stran: 246. Originál nese název The Adventures of Tom Sawyer a byl vydán roku 1876 v USA.

O AUTOROVI:

Mark Twain byl americký spisovatel, novinář a humorista, jenž ke svému psaní používal pseudonym. Jeho pravé jméno bylo Samuel Langhorne Clemens. Narodil se roku 1835 v americkém městě Hannibal ve státě Missouri. Už jako mladý se chtěl stát kormidelníkem na parníku, a tak odcestoval do St. Louis. Nakonec se stal kormidelníkem, ale zanedlouho si musel hledat novou práci, neboť vypukla občanská válka. Nějakou dobu hledal stříbro se svým bratrem, ale nakonec se vrátil k novinařině. Ačkoliv si vydělával psaním knih, všechny peníze utrácel v různých podnicích. Po finanční stránce byl na tom tak špatně, že musel vyhlásit úpadek, ale nakonec všechny peníze splatil. Zemřel roku 1910 v americkém městě Redding. Jeho vzpomínky na dětství znázornil v knížkách Dobrodružství Toma Sawyera a Dobrodružství Huckleberryho Finna.

DOBA A MÍSTO DĚJE:

Část děje se odehrává v městečku St. Petersburg ve státě Missouri na přelomu 19. a 20. století. (Zajímavostí je, že St. Petersburg doopravdy je v USA, ale neleží ve státě Missouri, ale na Floridě. Jméno toho města je pojmenované podle ruského Petrohradu.)

POSTAVY:

Hlavní postavou díla je (nečekaně) Tom Sawyer, nezbedný chlapec, který nerad chodí do školy i do kostela, nesnáší práci, ale jediné, co má rád, je dělat rošťárny. Nejvíce se kamarádí s Huckem a Joeem. Jeho láskou je Becky Thatcherová. Bydlí u své tety společně s bratrem Sidem.

Další hlavní postavou je Huckleberry Finn. Vyrůstá bez matky. Jeho otec je alkoholik a nestará se o něj. Proto vyrůstá na ulici bez peněz a ve špíně. Nechodí do kostela ani do školy, jenom dělá lumpárny na ulici. Je vzorem pro mnoho chlapců.

Becky Thatcherová je milá holka, která má ráda Toma. Pochází z bohaté rodiny.

Vedlejší postavou je pak Sid, bratr Toma. Závidí svému bratrovi, protože zažívá různá dobrodružství, a tak na něj žaluje tetičce Poly.
Tetička Poly je pěstounka, jež se stará o Toma Sawyera. Je hodná a citlivá. I přes všechny lumpárny, co Tom nadělá, ho má ráda.

Joe Harper je Tomův nejlepší kamarád. Společně s Tomem zažívají různá dobrodružství.

Indián Joe je vrahem doktora a touží po pokladě.

STYL A JAZYK:

Jedná se o román. Jak napovídá samotný název díla, bude určitě dobrodružný.

Jazyk je přizpůsoben mladému čtenáři, proto jsou zde využity nespisovné a slangové výrazy. Věty jsou zde spíše dlouhé, občas převažují přímě řeči. Příběh je prošpikován jednotlivými dobrodružstvími, která jsou zařazena naprosto samovolně, což vede čtenáře, aby četl dál a čekal na rozuzlení.

ZAŘAZENÍ DÍLA:

Jedná se období realismu, což je literární směr 19. a 20. století, který se zaměřuje na pravdivost díla, což autor v tomhle díle zcela uplatňuje. I když se jedná o fikci, jsou zde využité autobiografické prvky. Mark Twain využívá především dlouhé a velice podrobné popisy prostředí a krajin, ve kterých se hrdinové nacházejí, což přispívá k realistickému vnímání čtenáře. Dalším prvkem realismu, jenž lze v tomhle díle spatřit, jsou popisy zvyků v daném prostředí a v dané době (například nedělní chození do kostela nebo také nedělní škola). Mark Twain stejně jako ostatní autoři období realismu vykreslují dopodrobna charaktery postav a také se zaměřují na nižší vrstvy, což v našem případě Tom nebo Huckleberry jsou.

VLASTNÍ NÁZOR:

Knížka se mi velice líbila už z toho důvodu, že děj je svižný a srozumitelný. Chtěl jsem si zavzpomínat na dětství, ale zjistil jsem, že moje dětství se nedá srovnávat s dětstvím hlavního hrdiny. Kdyby existoval stroj času, tak bych se chtěl podívat do téhle doby a do prostředí, ve kterém se děj odehrává.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jan Kotas, 30.11.2012

­­­­

Diskuse k výpisku
Mark Twain - Dobrodružství Toma Sawyera (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­