ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Twain Mark (*30.11.1835 - †21.04.1910)

   
­­­­

Dobrodružství Huckleberryho Finna (4)

  • pro starší děti

Příběhy dětí malého amerického města u Mississippi z 30. let 19. století, ve kterých autor umělecky ztvárnil své vzpomínky na dětství.
Huckleberry Finn uteče svému stále opilému otci a míří dolů po řece Mississippi společně s uprchlým otrokem Jimem. Nebaví ho chodit do školy, do kostela a místo toho zvolí dobrodružství a objevování...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydali Toužimský a Moravec v Praze roku 2004. Z anglického originálu The Adventures of Huckleberry Finn přeložil František Gel. Ilustroval Kamil Lhoták. Počet stran: 346. ISBN: 80-7264-065-8.

DĚJ:

Hucka vychovává paní Douglasová. Jeho matka již nežije a otec je prvotřídní alkoholik, jenž po Huckovi chce peníze, které objevil se svým přítelem Tomem Sawyerem. Huck už je ale nemá, a tak je otcem vězněn ve srubu v lese, kde je jím často bit.

Huck zorganizoval svou smrt a odplul na Jacksonův ostrov, kde se setkává s černochem Jimem - otrokem, jenž utekl, protože se doslechl, že ho chce jistá vdova prodat.

Jednou se Huck převlékl za dívku a jde se podívat na situaci ve městě. Jim je obviněn z Huckovy vraždy. Ten tedy spěchá zpět na ostrov a s Jimem odplouvají pryč - mají namířeno do Ohia.

Cestou poznají a zachrání dva muže, podvodníky, kteří si říkají král a vévoda. V jednom městě uspořádají divadlo, které trvá jen pár minut - lidé jsou napáleni. Ještě před vypráskáním lidmi stihnou prodat Jima jednomu farmáři. Huck uteče a vydá se Jima hledat.

Dostane se na farmu tety a strýce Toma Sawyera a vydává se za něj. Když přijede opravdový Tom, hru pochopí a zahraje si na Tomova přítele Sida. Po pár dnech chlapci zjistí, že strýc schovává v kůlně černocha - je to opravdu Jim. Chlapci si naplánují Jimovo vysvobození a při útěku je Tom (Sid) postřelen. Jim a doktor ho ale ošetří a uzdraví. Jimovi se do rukou dostane závěť vdovy (už mrtvé), kde dává Jimovi svobodu. Huck se dozvídá, že jeho otec zemřel a je adoptován tetou Polly.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: De.eN, 01.04.2012

­­­­

Diskuse k výpisku
Mark Twain - Dobrodružství Huckleberryho Finna (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­