ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Twain Mark (*30.11.1835 - †21.04.1910)

   
­­­­

Dobrodružství Huckleberryho Finna

Huckleberry Finn žil u vdovy paní Watsonové. Neměl matku a o otci už přes rok nic nevěděl. Jeho otec byl starý alkoholik. Jednoho dne se otec objevil a syna unesl do starého srubu. Jeho otec byl stále opilý a mlátil ho. Když jednou odjel otec do města, zinscenoval Huck svůj únos a smrt, aby ho už nikdy nikdo nehledal. Vzal si s sebou nějaké věci, jídlo a vyplul. Doplul na Jacksonův ostrov, kam utekl i Jim, sluha u paní Watsonové. Po nějakém čase plul Huck do města, aby zjistil jaká je situace. Dozvěděl se, že je na Jima vypsána odměna, neboť prý Hucka zabil on. Na ostrov se vydali dva muři z města. Huck se rychle vrátil pro Jima a odpluli z ostrova. Po cestě se stěží dostali z loupežnické lodě. Dopluli do nějakého města, kde se kvůli poškozenému voru museli oddělit. Huck byl přijat do rodiny Grangerfordovy. Ta měla krvavou mstu s rodinou Shepherdsonovou. Huck našel Jima na mýtině a ujížděl s ním pryč z města. Po cestě zachránili dva muže, podvodníky, kteří se vydávali za vévodu a krále. Po několika dnech dopluli do vesnice, kde postavili podvodníci divadlo a začali hrát. Představení bylo velmi krátké. Netrvalo ani pár minut. Lidé byli napáleni, ale aby v tom nebyli sami, tak před svými známými předstírali, že to bylo pěkné a ostatní se nachytali také. Lidé je začali honit a tak vévoda s králem utíkali k voru a odjížděli pryč. Po delší době dorazili do města, kde zemřel Petr Wilks. Všichni byli přesvědčeni, že král je jeho bratr Harwey. Mile ho přijali. Král s vévodou se chovali na oko mile, ale ve skutečnosti rodinu okrádali. Huck to už nemohl vydržet a všechno řekl slečně Mary Jane a vymysleli spolu plán. Za pár dní přijeli opravdoví dědici Petra Wilkse. Začalo vyslýchání obou dvojic, krále dostali dopisy, které měl psát. Pravý bratr se zmínil o Petrově tetování, co měl na hrudi: P-B-W jeho iniciály. Po ověření na hřbitově našli ztracené peníze. Huck rychle utekl na vor a chtěl s Jimem utéci, ale podvodníci ho dohonili. Zastavili se ve vesnici, kde byl Jim unesen kvůli odměně. Huck se ho snažil zachránit. V rodině Phelpsonově ho přijali jako Toma. Opravdový Tom přijel jako Sid Sawyere, což je také příbuzný této rodiny. Jima věznili ve staré kůlně za domem. Tom se Sidem vymysleli plán a Jima zachránili. Při honičce Sida trefili kulkou do lýtka, ale doktor s Jimem ho zachránili. Kniha končí tak, že Jim dostává v poslední závěti paní Watsonové svobodu a Huck byl adoptován tetou Sally.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: chaloupka, 13.08.2002

­­­­

Diskuse k výpisku
Mark Twain - Dobrodružství Huckleberryho FinnaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­