ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Twain Mark (*30.11.1835 - †21.04.1910)

­­­­

Dopisy z planety Země


BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Z anglického originálu Letters from the Earth přeložila Jitka Beránková, ilustrace Adolf Born, nakladatelství Práce, Praha, 1987

HLAVNÍ POSTAVY:

Ďábel, Bůh

OBSAH:

Ďábel začal překážet, a proto ho Bůh vyslal prozkoumat planetu Zemi. Ďábel píše o svých dojmech dopisy. Vysmívá se lidské sebestřednosti a hlouposti. Tvrdí, že člověk si myslí, že myslí. Kritizuje předsudky lidí, paradoxy, které lidé denně dělají, např. málokdo umí zpívat, ale přesto si lidé představují, že v nebi každý zpívá; lidé chodí do kostela, kde se pravidelně nudí; lidé nenávidí ostatní národy, přesto si všichni představují, že v nebi se všichni lidé milují. Ďábel kritizuje představu lidí o Bohu a o náboženství. Vysmívá se tomu, že nazýváme Boha "milostivý otec", když věříme, že na nás Bůh sesílá nemoci, chudobu apod. Podle ďábla to člověk asi nedomyslel. V dopise píše také o Bibli, rozebírá ze svého pohledu příběh Adama a Evy, Noemovy archy apod.

CITÁT Z KNIHY:

"Je to divné místo, pozoruhodné místo a zajímavé. Nic tu nepřipomíná náš domov. Všichni lidé jsou blázniví, ostatní zvířata jsou také bláznivá, bláznivá je celá Země. Sama příroda je bláznivá. Člověk je báječná kuriozita."

MYŠLENKA DÍLA:

Kritika lidských postojů k náboženství a lidského myšlení vůbec.

VLASTNÍ NÁZOR:

Sarkastické a velmi vtipné.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavla Čermáková, 05.06.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Mark Twain - Dopisy z planety ZeměMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­