ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Twain Mark (*30.11.1835 - †21.04.1910)

   
­­­­

Milionová bankovka a jiné povídky

Sbírka povídek Milionová bankovka /The £ 1.000.000 bank note and other stories/ obsahuje dohromady pět povídek od tohoto autora a demonstruje tak, jak různorodá díla plná fantazie dokázal Twain vytvořit. Povídky v této knize jsou následující:

MILIONOVÁ BANKOVKA
Povídka pochází z roku 1893 a je ústředním motivem celé této sbírky. Hlavní hrdina se po nevydařeném výletě na lodi ocitá bez jediné libry v kapse v Londýně, kde se tento nic netušící gentleman stává obětí sázky dvou postarších mužů. Dostane od nich bankovku, jež má hodnotu milion liber, a má za úkol s její pomocí měsíc v Londýně přežít. Jeden z dvojice, který se vsadil, říká, že nic z peněz neutratí, druhý tvrdí opak. Za tuto dobu se mladík po celém městě stane notoricky známým a obklopí se všemožným luxusem, aniž by utratil ze své bankovky byť jedinou penci. Zároveň se zamiluje do krásné Portie, která se nakonec ukáže být dcerou jednoho z mužů, kteří si vsadili na našeho hlavního hrdinu. Všechno dobře dopadne a mladá zamilovaná dvojice (teď už i pohádkově bohatá) se vezme.

UKÁZKA Z ANGLICKÉHO ORIGINÁLU:

"Yes, it's a million-pounder, as you see, but it never made but one purchase in its life, and then got the article only for about a tenth part of its value."

ZÁŽITEK McWILLIAMSOVÝCH SE ZÁŠKRTEM
Humorně laděná povídka z roku 1875, která začíná klasickou manželskou hádkou o tom, jestli malá Penelope může žvýkat dřevěnou hůlku nebo ne. Rodina bydlí v oblasti, která je stižená epidemií dětského záškrtu, a tak když začne Penelope kašlat, k smrti vyděšená matka pošle okamžitě pro doktora a zahájí všechny přípravy na péči o nemocného. Když ale doktor přijde, tak zjistí, že dítě ve skutečnosti vůbec není nemocné a kašle pouze kvůli jakýmsi úlomkům dřeva v krku.

ŽIJE NEBO JE MRTEV?
Úsměvná a fantastická povídka zabývající se známým malířem Francoisem Milletem. Ústředním motivem povídky je zamyšlení se nad pomíjivostí slávy a tím, jak těžké je ji získat. Všichni umělci bývají většinou velebeni a doceněni až po své smrti, a tak nadaný Millet, aby zachránil sebe a své tři společníky před smrtí hladem, předstírá, že tragicky zesnul. Poptávka po jeho obrazech je enormní a všichni čtyři přátelé z této lsti zbohatnou. Millet odcestuje do ciziny a až do konce života se vydává pod cizím jménem, takže na tento podvod nikdo nepřijde.

LEGENDA O KAPITOLSKÉ VENUŠI
Povídka z roku 1869 je opět zasazena do uměleckého prostředí. Mladý George je nadaným sochařem, není však schopen se tímto řemeslem uživit. Je zamilovaný do Mary, jejíž otec, zámožný muž, nechce sňatek povolit kvůli mladíkově chudobě. Gerogeovův přítel John slíbí zamilovanému páru pomoc. Vezme proto Georgovu nejoblíbenější sochu Ameriku, urazí jí levou nohu, nos a prsty a odveze ji beze slova pryč. Po několika měsících se pod Kapitolem najde stará socha zobrazující Venuši, kterou odborníci vycení na 14 milionů dolarů. Jejím nálezcem není nikdo jiný než John a o celou odměnu se rozdělí s Georgem, který si bez otálení vezme Mary za ženu. No a slavná kapitolská Venuše není nikdo jiný než Georgova zmrzačená socha Ameriky.

ŠTĚSTÍ
Úsměvná povídka z roku 1891 vypráví o slavném vojevůdci Scoresbym, kterého pro jeho inteligenci a odvahu obdivuje celý svět. Během jednoho banketu vyjeví přítel autorovi pravdu o tomto muži. Býval totiž jeho učitelem a pomocí různých situací (např. jak si Scoresby plete směry) dokazuje, že Scoresby není ani odvážný ani inteligentní, ale že je to prachobyčejný hlupák, kterému prostě zatraceně přeje Štěstěna.


Všechny povídky jsou výborně napsané, dominuje jim dramatický spád, srší vtipem a mají neobvyklou zápletku. I když jsou vcelku krátké, dokáže na nich autor rozvést komplikované a zajímavé příběhy.
Jazyk povídek je velmi moderní a stejně jako celá kniha se dobře četl. Zajímavé a oddychové čtení pro každého, kdo se rád trochu pobaví.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Zuzana Mráziková, 23.02.2006

­­­­

Diskuse k výpisku
Mark Twain - Milionová bankovka a jiné povídkyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­