ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Twain Mark (*30.11.1835 - †21.04.1910)

­­­­

Dobrodružství Toma Sawyera (3)

  • dobrodružný román pro starší děti

Kniha o životě dětí na Mississippi ve 30. letech 19. století, v níž autor ztvárnil své vzpomínky na dětství.
Příběh čtenáře zavede do malého města na jihu Spojených států v první polovině 19. století. Tady, na břehu řeky Mississippi, žije u své tety Polly sirotek Tom Sawyer. Se svým nejlepším kamarádem Huckem, synem místního opilce, podnikají víceméně nevinné lumpárny, ale jen do okamžiku, kdy se stanou svědky zločinu.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Mladá fronta v Praze roku 1964 (1. vydání tamtéž). Z amerického originálu The Adventures of Tom Sawyer přeložil František Gel. Ilustroval Kamil Lhoták. Počet stran: 209.

HLAVNÍ TÉMA:

Snaha ukázat a vylíčit, jaký byl doopravdy život v Severní Americe, a to velice realisticky.

MÍSTO DĚJE:

Děj se odehrává v Severní Americe u města Saint Petersburg a řeky Mississippi.

HLAVNÍ POSTAVY:

Tom Sawyer - čtrnáctiletý chlapec; zrzavé vlasy; nezbedný, neposlušný, rád dělá rošťárny; bydlí u tety Polly s bratrem Sidem; zamilovaný do Becky
Huck Finn - blízký kamarád Toma; nechodil do školy, neměl rodinu ani domov, rád se poflakoval; měl rád dobrodružství stejně jako Tom
Becky Thatcherová - mladá dívka; má ráda Toma; pochází z bohaté rodiny; ráda též podniká dobrodružství s chlapci
Joe Harper - nejlepší kamarád Toma; rád s ním a Huckem podniká různá dobrodružství; líný bezdomovec - nechodí do školy a kostela

DĚJ:

Tom žije se svojí tetou Polly a rozmazleným bratrem Sidem. Sid Toma nemá rád a závidí mu kamarády a dobrodružství, právě proto všechny Tomovy rošťárny s Joem a Huckem ihned žaloval tetičce.
Huck byl syn opilce a nikdy nechodil do školy, ani do kostela. Proto dětem z vesnice zakazovali se s ním kamarádit.
V malém městečku bydlela také Tomova láska, Becky Thatcherová. Jednou se ale Tomovi povedlo říct před Becky, že se líbal se spolužačkou, a ta se s ním okamžitě rozešla.

Tom neustále utíkal z domova. Když jedné noci byli právě na hřbitově, náhle uslyšeli hlasy. Schovali se za náhrobek a dívali se. Viděli čtyři muže při rvačce, při které byl jeden z mužů zabit. Mezi muži chlapci poznali indiána Joea, doktora Robinsona a opilce Muffa. O pár dní později byl Muff křivě obviněn. Kluci se o tom báli promluvit...

Mezitímco byl Muff zavřen, ubytovali se na ostrůvku na řece Mississippi, protože se báli indiána Joea, který byl právě vrahem. Tomovi se ale po čase stýskalo, a tak se vkradl domů, kde uviděl tetičku s matkou Joea Harpera, jak je oplakávají, jelikož si mysleli, že jsou chlapci mrtví. V den svého pohřbu se kluci vrátili domů a všichni byli šťastní.

Poté začal soudní proces s Muffem. Tomovi se ho zželelo, a proto u soudu vystoupil jako korunní svědek. U soudu byl i indián Joe, jenž bleskurychle uprchl ze soudní síně.

Jednoho dne se kluci rozhodli, že půjdou hledat poklad do starého domu. Pod podlahou narazili na truhlu s penězi, ale vtom uslyšeli hlasy a poznali, že je to indián Joe, tak uprchli.

Jednoho letního dne Becky pořádala piknik a rozhodli se jít si hrát do jeskyně na schovávanou. Jenže Becky s Tomem se ztratili. Lidi se je pokoušeli najít, ale marně.

Mezitím Huck měl sledovat indiána Joea. Zjistil, že chce zabít paní Douglasovou, tak ji šel varovat. Když vdova zjistila, že jí zachránil život, tak se ho ujala a musel proto začít chodit do školy a do kostela.

Mezitím v jeskyni Tom a Becky hledali východ. Po dlouhé době ho našli a viděli loď, která je pak zavezla zpátky do města. Lidé ve městě byli šťastni a nechali pak zatarasit vchod do jeskyně. Po několika dnech si tom vzpomněl, že se v jeskyni ukrývá indián Joe, a tak ho šli najít vchodem, kterým Becky s Tomem vylezli. Našli v jeskyni Joea i s pokladem, rozdělili si dvanáct tisíc dolarů. Nakonec Becky s Tomem spolu opět chodili a Huck se naučil i správným zvykům.

KOMPOZIČNÍ A JAZYKOVÁ ANALÝZA:

Er-forma, mnoho slangových a nespisovných výrazů, chlapecká mluva, dlouhé a velice podrobné popisy krajin, chronologie, přímé řeči, mnoho realistických prvků (autor se snaží popisovat okolí tak, jak v té době skutečně bylo)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: adelka1997, 30.05.2014

­­­­

Diskuse k výpisku
Mark Twain - Dobrodružství Toma Sawyera (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­