ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Camus Albert (*07.11.1913 - †04.01.1960)

­­­­

ŽIVOTOPIS č.1 - Anchese (Aneta Suchomelová), anchese[zavinac]atlas.cz

Francouzský spisovatel a filozofický esejista Albert Camus se narodil r.1913 v Alžírsku. Krátce po prvním roku života musel nést smrt svého otce, jenž zahynul v 1. světové válce. Matkou si také mnoho nepopovídal, byla totiž hluchá.
Na alžírském lyceu studoval filozofii. Roku 1940 odchází i se ženou do Paříže. Byl členem odbojové skupiny Combat, která vydávala stejnojmenný časopis, kam přispíval. Vyšel mu také 1. román – Cizinec (1942), krátce nato esej Mýtus o Sisyfovi (1942), ...
Roku 1957 získal Nobelovu cenu za literaturu, která ovšem v jeho zoufalém životě nezapříčinila žádný zlom, pouze se vrátil k jistotám chudého bytí v Alžírsku a lásce k matce v románu První člověk...
Ve svých dílech zachycuje absurditu světa a nesmyslnost života. Ten jeho skončil, když jel autem po silnici, narazil do stromu a na místě zemřel. V básníkově aktovce našli nedokončený rukopis onoho vzpomínkového románu.

DÍLO:

  • Cizinec (1942)
  • Mýtus o Sisyfovi (1942)
  • Mor (1947)
  • Člověk revoltující (1951)
  • Pád (1956)
  • Exil a království (1957)
  • První člověk (nedokončený román, 1994)

ŽIVOTOPIS č.2 - Kosková Pavla, koskovapavla[zavinac]seznam.cz

Albert Camus, francouzský spisovatel a filozof názorově spjatý s existencialismem, se narodil 7. listopadu 1913 v Mondovi v Alžírsku. Na Mustafově gymnáziu v Alžíru (1923-1930) se rozvinul jeho zájem o literaturu a filozofii. Kvůli onemocnění tuberkulózou musel studia přerušit (dokončil je v roce 1936) a vzdát se učitelského povolání. V roce 1934 vstoupil do komunistické strany, zanedlouho ji však na protest proti jejímu postoji k arabskému světu opustil. Po druhé světové válce, které se účastnil jako aktivní člen hnutí odporu, se začal věnovat výhradně literatuře a coby nekompromisní kritik totalitních systémů a "filozof absurdna" patřil k vůdčím francouzským intelektuálům. V 50. letech zažívá hlubokou krizi v oblasti literární, společenské i osobní. Tři roky po získání Nobelovy ceny za literaturu (1957) Albert Camus tragicky zahynul při automobilové nehodě roku 1960 u města Sens ve Francii. V povídkách, dramatech, esejích a románech (díky proslulému Cizinci, 1942, se stal "duchovním otcem" celé jedné poválečné generace) rozvinul Camus své pojetí "filozofie absurdna": Tradiční hodnoty ztratily smysl - život člověka by se proto měl vyvíjet na základě "zbožnosti bez Boha", odpovědnosti jedince za vlastní existenci, k níž je nesmyslnou souhrou okolností "odsouzen", a mezilidské solidarity, vyvěrající ze společné revolty proti absurditě.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Kosková Pavla, 19.12.2006

­­­­

Diskuse k životopisu
Albert CamusMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­