ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Camus Albert (*07.11.1913 - †04.01.1960)

   
­­­­

Cizinec

Kniha vyšla v Paříži roku 1942. Vypravěčem knihy je její hlavní hrdina, úředník Mersault. Děj se odehrává v Alžírsku. Mersaultovi zemře matka, ale její pohřeb v něm nevyvolá žádný cit. Brzy po pohřbu navazuje povrchní známost se svou bývalou kolegyní Marií a s pochybným sousedem Raymondem, který ho zasvětí do svého sporu se zločineckou bandou Arabů. Mersault jednoho z nich zastřelí na pláži u moře pěti ranami z revolveru, aniž by k tomu měl zvláštní důvod. V další části románu je vylíčeno hrdinovo uvěznění, proces i odsouzení k trestu smrti. Nic v životě tohoto cizince uprostřed společnosti lidí, s nimiž není s to komunikovat, nemá příčinu, vše je náhodné, absurdní, nepoznatelné. Odmítá se jakkoli přizpůsobit lživosti, pokrytectví a nelidskosti světa. Jeho postoje, včetně odmítnutí duchovní útěchy před popravou, naznačují osamělý protest.
Podle autorova výkladu se kniha zabývá především problémem odcizení společnosti. Člověk je osamocen a cítí se být cizincem v absurdním světě, v němž žije. Mersault není nelidský, není lhostejný k životu, i když se tak ostatním jeví, schází mu jenom kontakt se společností. Společnost, která ho obklopuje, se mu jeví jako prázdná a bezobsažná, nemá mu co říci a on jí také ne. Mersault je negativní hrdina, chybí mu pozitivní reakce, je důsledný v tom, že nelže, že za žádných okolností vůbec nic nepředstírá. Časté jsou jeho repliky: "Je mi to jedno. Na tom nezáleží. To mě nezajímá."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Zuzka D., 29.07.2005

­­­­

Diskuse k výpisku
Albert Camus - CizinecMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­