ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Camus Albert (*07.11.1913 - †04.01.1960)

­­­­

Nedorozumění

  • hra o třech dějstvích
  • přeložila Alena Šabatková

DĚJ:

Matka s dcerou Martou vedou v horách neprosperující hostinec. Jediné, z čeho žijí, je vraždění bohatých obchodních cestujících. Nyní se obě připravují na poslední vraždu, kdy by konečně mohly prodat dům a přestěhovat se k moři. Jejich nájemce je muž středního věku, nejspíše docela bohatý a tvrdí, že nechal manželku ve Státech, kde žije. Marta se k němu chová velmi odtažitě a neustále mu dává najevo, že se s ním nechce ani trošku sblížit. Zato Matka má z cizince divný pocit a nechce se jí do vraždy. Samotný cizinec s nimi také hraje komedii. Přijel sem po letech, kdy opustil jejich dům jako nezdárný syn a nyní po smrti otce se chce o Matku a sestru Martu postarat. Dokonce si přivezl i manželku Marii, ale tu nechal bydlet jinde, aby za tu krátkou dobu mohl poznat, jak se jeho rodině daří.
Když mu pak přinesou čaj, který si ani neobjednal, chce se Matce přiznat. Po usnutí jej obě pozorují. Starší žena nechce pomoci dceři s tělem pod jez, kam házely všechny své oběti, zatímco dcera si stojí zatvrzele za svým. Vypadá to, že muže nenávidí za štěstí, jaké měl v životě, a za to, že mohl žít u moře, což se jí nikdy nesplnilo. Nakonec se Matka podvolí a spolu s Martou odnese tělo.
Druhý den ráno se obě ženy vydají do pokoje sebrat a zničit vše, co muži náleželo. Při hledání náhodou naleznou jeho pas, z něhož poznají, že zavražděný k nim patřil. Matka, zničená představou, že ani nepoznala vlastního syna, opustí svou dceru a skočí pod jez. Na scénu navíc přijde Marie hledající svého manžela. V této zvláštní situaci jí Marta bez okolků vypoví, co se přesně stalo, a potom odejde na půdu se oběsit. Tragédie končí a na jejím místě zůstává osamocená žena, která pro marnivost svého muže, ztratila celou rodinu, aniž by ji vlastně poznala.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 09.09.2005

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Albert Camus - NedorozuměníMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­