ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Camus Albert (*07.11.1913 - †04.01.1960)

­­­­

Cizinec (rozbor)

Protagonista Meursault, náhodný vrah, je odsouzen k smrti, protože nechce přijmout roli ve společenských hrách (neplakal například na matčině pohřbu). "Cizinec" bez jediného náznaku hrdinského chování souhlasí s tím, že zemře pro pravdu, aniž by ji těm druhým vnucoval. Skutečnost kolem sebe přijímá, ale nehodnotí, odmítá ji vykoupit jakoukoli transcendencí. Je ve světě "cizincem", neúčastným divákem.

O DÍLE:

  • Kniha vznikla v roce 1942. Její děj se odehrává v Alžírsku.
  • Je to jedno z nejznámějších a nejdiskutovanějších děl literatury 20. století.

POSTAVY:

Mersault - hlavní hrdina; bezcitný, lidem se odcizuje; je "cizincem" ve společnosti; odmítá problémy cizích lidí, je smířen se smrtí; necítí potřebu vyznávat lásku, nezajímá ho kariéra, nehledá přátele, necítí lítost; od ostatních se liší, vždy zůstává černou ovcí; má velmi silný vztah k přírodě (moře, stromy, opalování); je bez hrdinství ochoten zemřít pro pravdu
Raymond - Mersaultův přítel; má konflikty se zákonem
Salaman - Mersaultův soused, který bije svého psa, až po jeho ztrátě si uvědomí, co pro něho znamenal
Marie - Mersaultova přítelkyně

JAZYK:

  • Dílo je psáno chladně. Camusův charakter ukazuje povahu vypravěče. Částečně se ztotožňuje s hlavním hrdinou odcizením od okolního světa.
  • Zabývá se množstvím filozofických otázek.

LITERÁRNÍ ŽÁNR:

Jedná se o filozofický absurdní román, jehož prostřednictvím chtěl Camus ilustrovat základní myšlenky svého pojetí existencialistické filozofie → prozaické, epické dílo.

TÉMA A HLAVNÍ MYŠLENKA:

Kniha řeší odloučení člověka, který je odlišný, od společnosti.
Autorovým hlavním záměrem bylo naznačit smysl života, nespravedlivé lidské vztahy, obavy, úzkost a osamělost.

LITERÁRNĚHISTORICKÝ KONTEXT:

Dílo patří k nejúspěšnějším románům 20. století. Camus se tímto dílem stal jakýmsi otcem poválečné generace.
Svojí formou je řazeno k filozofickému existencionalismu, ale autor sám toto vyvrací a za filozofa-existencionalistu se nepovažuje.

KONTEXT AUTOROVY TVORBY:

Camus je autorem několika próz, divadelních her a filozofických spisů.
Mezi jeho tvorbou nalezneme díla jako např. Mor, Pád, Caligula nebo Mýtus o Sisyfovi.
Cizinec je kritikou označován jako ochablost ducha a degenerace lidství a Camus jím navázal na díla Franze Kafky a F.M.Dostojevského.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Příba, 02.06.2011

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Albert Camus - Cizinec (rozbor)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)