ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Camus Albert (*07.11.1913 - †04.01.1960)

­­­­

Cizinec (rozbor)

Protagonista Meursault, náhodný vrah, je odsouzen k smrti, protože nechce přijmout roli ve společenských hrách (neplakal například na matčině pohřbu). "Cizinec" bez jediného náznaku hrdinského chování souhlasí s tím, že zemře pro pravdu, aniž by ji těm druhým vnucoval. Skutečnost kolem sebe přijímá, ale nehodnotí, odmítá ji vykoupit jakoukoli transcendencí. Je ve světě "cizincem", neúčastným divákem.

O DÍLE:

  • Kniha vznikla v roce 1942. Její děj se odehrává v Alžírsku.
  • Je to jedno z nejznámějších a nejdiskutovanějších děl literatury 20. století.

POSTAVY:

Mersault - hlavní hrdina; bezcitný, lidem se odcizuje; je "cizincem" ve společnosti; odmítá problémy cizích lidí, je smířen se smrtí; necítí potřebu vyznávat lásku, nezajímá ho kariéra, nehledá přátele, necítí lítost; od ostatních se liší, vždy zůstává černou ovcí; má velmi silný vztah k přírodě (moře, stromy, opalování); je bez hrdinství ochoten zemřít pro pravdu
Raymond - Mersaultův přítel; má konflikty se zákonem
Salaman - Mersaultův soused, který bije svého psa, až po jeho ztrátě si uvědomí, co pro něho znamenal
Marie - Mersaultova přítelkyně

JAZYK:

  • Dílo je psáno chladně. Camusův charakter ukazuje povahu vypravěče. Částečně se ztotožňuje s hlavním hrdinou odcizením od okolního světa.
  • Zabývá se množstvím filozofických otázek.

LITERÁRNÍ ŽÁNR:

Jedná se o filozofický absurdní román, jehož prostřednictvím chtěl Camus ilustrovat základní myšlenky svého pojetí existencialistické filozofie → prozaické, epické dílo.

TÉMA A HLAVNÍ MYŠLENKA:

Kniha řeší odloučení člověka, který je odlišný, od společnosti.
Autorovým hlavním záměrem bylo naznačit smysl života, nespravedlivé lidské vztahy, obavy, úzkost a osamělost.

LITERÁRNĚHISTORICKÝ KONTEXT:

Dílo patří k nejúspěšnějším románům 20. století. Camus se tímto dílem stal jakýmsi otcem poválečné generace.
Svojí formou je řazeno k filozofickému existencionalismu, ale autor sám toto vyvrací a za filozofa-existencionalistu se nepovažuje.

KONTEXT AUTOROVY TVORBY:

Camus je autorem několika próz, divadelních her a filozofických spisů.
Mezi jeho tvorbou nalezneme díla jako např. Mor, Pád, Caligula nebo Mýtus o Sisyfovi.
Cizinec je kritikou označován jako ochablost ducha a degenerace lidství a Camus jím navázal na díla Franze Kafky a F.M.Dostojevského.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Příba, 02.06.2011

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Albert Camus - Cizinec (rozbor)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­