ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Camus Albert (*07.11.1913 - †04.01.1960)

­­­­

Cizinec (10)

Nejznámější dílo Alberta Camuse, které je složitou uměleckou transkripcí základní životní zkušenosti a svým vyzněním předznamenává poválečnou vlnu existencialismu.
Vypráví příběh drobného úředníka, který v Alžíru nešťastnou náhodou zabije Araba a je odsouzen nikoliv za to, že zabil člověka, ale proto, že podle výpovědi svědků neplakal na pohřbu své matky a je tedy porotou považován za člověka bezcitného a lhostejného.
Přes všechny pozdější interpretace je román ve své podstatě zašifrovaným podobenstvím konkrétní situace Evropana v Alžíru, v zemi jiných morálních kodexů a odlišné mentality.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Garamond v Praze roku 2005 (5. vydání). Z francouzského originálu L'Étranger přeložil Miloslav Žilina, doslov napsala Eva Beránková. Počet stran: 122. ISBN: 80-86379-94-9.

AUTORŮV ZÁMĚR:

Naznačení smyslu života, nespravedlivých lidských vztahů, obav, úzkosti a osamělosti.

HLAVNÍ POSTAVY:

Mersault - hlavní hrdina, bezcitný, odcizuje se lidem
Raymond - přítel Mersaulta, možná pasák, konflikt se zákonem
Salaman - soused, bije svého psa, ale když ho ztratí, teprve potom si uvědomí, co pro něj znamenal
Marie - jeho přítelkyně, hodná, milá; má zájem si ho vzít

OBSAH:

Děj se dělí na 2 části.

První začíná ve chvíli, kdy Mersault obdrží zprávu, že jeho matka zemřela v útulku. Bez jakéhokoliv projevení citů odjíždí na pohřeb a šokuje tak svým prohlášením, že svou matku nechce vidět ani naposledy v rakvi. Hned nato se seznamuje na pláži s Marií. Začnou spolu trávit více času, až se z nich nakonec stávají milenci. Marie mu oznámí, že si ho chce vzít a ptá se, zdali ji miluje. On však bez jakýkoliv rozpaků odpoví, že ji nemiluje, ale jestli ho chce, že si ji vezme. Poté se skamarádí s Raymondem. O něm se povídá, že je to pasák, on sám však o sobě prohlašuje, že je skladník. Požádá Mersaulta, aby pro něj napsal jeho přítelkyni dopis, která ho prý podvedla. O něco později se z Raymondova bytu ozývá ženský výkřik - přítelkyně se s ním vyspala, poté ji zbije. Právě prostřednictvím Raymonda jsou všichni zváni na chatu na pláži k jednomu příteli. Tam se vydávají všichni na procházku po pláži, kde se setkávají s Araby, z nichž jeden je bratr zbité dívky. Dojde ke rvačce, při níž je Raymondův přítel zraněn a Mersault si bere jeho pistoli. Všichni mimo něj se vrací zpět na chatu. Mersault se však navrací zpět za Araby. Ačkoliv neplánoval Araba zabít, úpal ze slunce a vytasená břitva Arabem ho donutí vystřelit 5 kulek. Zde končí první část a začíná druhá, jež se týká Mersaultova obvinění z vraždy a procesu.

Mersault je nakonec odsouzen k trestu smrti. Soud nezajímá ani tak vražda, jako spíše vztah jeho k lidem a matce... Ve své cele odmítne kaplana se slovy, že v Boha nevěří, a tak neví, proč by s ním měl ztrácet čas. Odmítne podat žádost o milost, neboť říká, že ho odsoudila spravedlnost lidská. Nakonec nachází klid a štěstí.

CITÁT Z KNIHY:

"Jako by mě ten prudký hněv očistil ode všeho zlého a jako by mě zbavil naděje, já pod tou nocí těžkou hvězdami a znamení mi se poprvé otevírali něžné netečnosti světa."

"Mohl jsem si teď už jen přát hustý dav diváků, který mi přijde na popravu a uvítá mě pokřikem plným nenávisti."

ZÁVĚR:

Vyjádření pocitů člověka, který je součástí života. To, že necítí potřebu vyznávat lásku, nehodlá vyhledávat přátelé, nechápe, proč by měl předstírat, že lituje svého zločinu, je pro mě neuzavřená a nepochopitelná věc. Camus podal svého hrdinu jako člověka bez citu, bez smyslu života smířeného se smrtí a pojmenoval knihu jako Cizinec, neboť jeho hlavní hrdina je "cizincem ve společnosti". Společnost ho nezavrhuje protože zabil, ale protože "pohřbíval matku se srdcem zločince".

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Andrea Žitková, 23.04.2011

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Albert Camus - Cizinec (10)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­