ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Camus Albert (*07.11.1913 - †04.01.1960)

   
­­­­

Cizinec (8)

Jeden z nejproslulejších románů 20. století, jímž se Albert Camus stal duchovním otcem celé jedné poválečné generace, byl bezprostředně po svém vydání v roce 1942 označen vichystickou kritikou jako "ochablost ducha" a "degenerace lidství". Ve skutečnosti je příběh Meursaulta, náhodného vraha odsouzeného k smrti, protože odmítá přijmout roli v společenských hrách, působivou oslavou člověka, a to člověka revoltujícího. Podle vlastní Camusovy interpretace "cizinec" až do konce odmítá lhát a bez jediného náznaku hrdinského chování souhlasí s tím, že zemře pro pravdu, aniž by ji "těm druhým" vnucoval.

Cizinec vypráví o úředníkovi Mersaultovi. Příběh se odehrává v Alžírsku ve městě Alžíru, odkud spisovatel pochází. Dělí se na dvě části:

  1. období 28 dnů (od čtvrtka, kdy Mersault dostává kondolenční telegram, do neděle, kdy dochází k vraždě)
  2. celý rok (11 měsíců vyšetřování, samotný proces a pobyt v cele)

Mersault stojí na pomezí mezi tradiční a moderní literární postavou - má ještě celé příjmení (i když už ne křestní jméno!), vykonává jisté zaměstnání, stýká se s určitým okruhem známých, vystupuje v konkrétní rodinné situaci (právě ztratil matku) a čtenář si může složit i přibližný obraz jeho minulosti (byl nadějným studentem, ale nakonec zvolenou školu nedokončil). Chybí ale informace o jeho vnějším vzhledu, vzhledem k tomu, že nemá problém navazovat rychle (i fyzické) kontakty se ženami, jde pravděpodobně o mladého pohledného muže. Ale to, jak vypadá konkrétně, už nikdo ze čtenářů netuší. Můžeme polemizovat, zda jde o mentálně retardovaného jedince - ale zase se na něj ostatní obracejí jako na vzdělaného mladého muže, i u soudu se hovoří o jeho inteligenci (která mu ale spíše přitěžuje). Je CIZINCEM vůči společnosti a jejím normám - necítí potřebu vyznávat lásku a žádat o ruku ženu, s níž spí, nezajímá ho kariérní postup, nechápe, proč by měl před soudem předstírat, že lituje svého zločinu, nehodlá se kát ze svých hříchů. Každý za ním chodí s nejrůznějšími požadavky a hodlá jej nějakým způsobem vtáhnout do společenské hry. Na návrhy odpovídá někdy vlídnou, jindy podrážděnou lhostejností a i nadále dává přednost svému vlastnímu světu. Jeho postoj je pasivní a stává se mu i osudným. Společnost ho nakonec nelikviduje proto, že zabil, ale protože "pohřbíval matku se srdcem zločince" - tedy svým chováním permanentně ohrožoval zažité kódy a instituce.

DĚJ:

1) Mersault odjíždí na pohřeb matky, která je v "útulku", jeho největší starostí ale je to, že přijde o volný den a jak vysvětlit v práci svou nepřítomnost a následně usíná v autobuse. U těla matky kouří a pije bílou kávu - což je mu potom vyčítáno u soudu. Při pohřbívání nebrečí, ale je naprosto lhostejný. Druhý den se setkává s Marií, kterou zná z minulého zaměstnání, a jdou spolu do kina na komedii a následně skončí u Mersaulta doma. V díle vystupují i jeho sousedé z domu - Salamano, jenž žije sám se svým psem, který mu poté uteče a už ho nikdy nenajde (trochu podobné s osudem Mersaulta - Salamano psa bije a nesnáší jeho němou přítomnost, ale život bez něj nezvládá). Dále Raymond - vystupuje za skladníka, ale jinak je pasákem, své milenky stále mlátí. Zlom nastává, když se Mersault dozvídá o jeho problému s Araby - že zmlátil sestru jednoho z nich. Bojí se, že si ho najdou. Jednou se vydávají všichni i s Marií k příteli na pláž a cestou vidí Araby, ale ty je nepronásledují. Po obědě v domě na pláži se jdou Mersault s Raymondem a dalším přítelem projít po pláži, narazí na Araby, poperou se a jeden z Arabů nožem napadne Raymonda. Po jeho ošetření se na místo vracejí a Raymond vytahuje revolver, ale Mersault mu čin rozmluví - ovšem Raymond mu radši revolver svěří. Naposledy se jde projít sám Mersault, je od Araba asi 10 m, ale vidí, jak vytahuje nůž a odraz slunce - který ho nepříjemně oslepí - a vysoké stádium úpalu zapříčiní, že z revolveru vystřelí a to dokonce 5x.

2) Soudní proces - Mersault je odsouzen, po 11 měsících je případ přejednáván - nakonec je Mersault odsouzen k trestu smrti. U soudu se jeví jako inteligentní, ale nevyjádří lítost nad svými činy atd. a porota ho odsoudí vlastně hlavně za jeho celoživotní bezcitnost. Když čeká v cele na smrt, odmítne i kaplana, protože v Boha nevěří a nechce ztrácet pár posledních chvil nad něčím, co ho nezajímá. Zůstane stále stejný, nic ho nezmění v jeho chování.

Ve své podstatě kdyby Mersault alespoň trošku předstíral zájem o společnost a naoko se podřizoval jejím normám, zachránil by si život.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Mautyynka, 17.05.2008

­­­­

Diskuse k výpisku
Albert Camus - Cizinec (8)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­