ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Camus Albert (*07.11.1913 - †04.01.1960)

­­­­

Cizinec (7)

Tato kniha se skládá ze 2 částí. První část začíná ve chvíli, kdy hlavní postava, úředník Meursault, obdrží zprávu, že jeho matka zemřela v útulku pro přestárlé lidi v Marengu. Meursault ji dal do útulku pro přestárlé, protože už neměl moc peněz na to, aby se o ni mohl dál starat, navíc už si neměli doma o čem povídat. Meursault tak jde na pohřeb, ale nejeví žádné známky toho, že by mu to bylo nějak líto i přesto, že všichni ostatní jsou zarmouceni. Druhý den se šel koupat, kde potkal svoji bývalou kolegyni Marii Cardonovou. Večer spolu šli do kina a potom k Mersaultovi domů. Začali spolu trávit více času, až z toho vznikl milenecký vztah. Jednou když pozoroval jak Salamon, jeho soused, opět nadává svému psovi, pozval ho jeho druhý soused Raymond Sintés na kus jelita a víno. Pozvání přijal, protože si pomyslel, že si aspoň nebude muset vařit sám. Raymond se mu svěřil, jak se pobil s bratrem své dívky, které dával plno peněz a ona mezitím zastavila náramky, které on v životě neviděl. V tom rozhořčení ji zbil a chtěl ji nějak vytrestat. Chtěl ji napsat dopis, ve kterém by ji "nakop, a přitom aby tam bylo něco takového, že by litovala". A hned jak se k němu vrátí, vyspí se s ní a v "tu minutu, co budou hotovi" jí naplive do očí a vyhodí ji ze dveří ven. Raymond se přiznal, že by takový dopis nesvedl napsat a požádal tedy Mersaulta, aby dopis napsal. Potom šel Mersault domů. Celý týden měl práce nad hlavu. Jeden den slyší od Raymonda kravál. Šli se s Marií podívat, co se děje. Žena bez přestání řvala a Raymond bez přestání bil. Vtom se objevil strážník, zabouchal na dveře a rázem bylo ticho. Jednoho dne Raymond volal Mersaultovi, že ho jeho přítel Masson s jeho ženou pozvali na chatu. Mersault odpověděl, že má už jiné plány s Marií a tak Raymond řekl, ať tedy jede i Marie. V neděli se Raymond, Mersault a Marie vydali na chatu. Sledovali je Arabové, přátelé od ženy, kterou Raymond zbil. Přijeli tedy na chatu a hned se šli vykoupat do moře. Po obědě se šli muži projít na pláž a v dálce uviděli známé Araby. Raymond přistoupil k bratru oné dívky a dal první ránu. Vtom už volal na Massona a ten se bil s tím druhým. Raymondův mládenec vytáhl nůž, řízl Raymonda do paže a oba Arabové utekli. Raymond s Massonem šli k doktorovi a Mersault měl vyložit ženám, co se stalo. Když se vrátili od doktora, Raymond a Mersault se vydali znovu na pláž, Raymond věděl, kam jde. Došli ke skalisku, kde na pláži leželi Arabi. Raymond vytáhl revolver a zeptal se Mersaulta, zda ho má složit. Ten odpověděl, ať si to s ním vyřídí jako chlap. Arabové byli stále v klidu, ale nakonec utekli. Raymond a Mersault šli zpět do chaty, ale Mersault řekl, že se ještě půjde projít a vzal Raymondovi revolver. Vrátil se za skaliska, kde předtím byli Arabové. Teď už tam byl jen jeden, Mersault ho střelil a pak ještě čtyřikrát do nehybného těla.
Ve druhé části je popsáno uvěznění Mersaulta, jeho výpověď, výslech svědků a samotný soud. Ve své cele několikrát odmítne kněze se slovy, že v Boha nevěří, a taky neví, proč by s ním měl teď ztrácet čas. Také odmítl žádost o milost, jelikož Meursault říká, že ho odsoudila spravedlivost lidská. V cele velice často myslí na Marii a v jednu chvíli dokonce přemýšlí nad výrobou gilotiny. Mersault je nakonec odsouzen k trestu smrti.
Camus později sám napsal, jak chápe cizince: jako člověka, jenž není schopen couvnout od pravdy a je ochoten pro ni zemřít.

VLASTNÍ NÁZOR:

Asi bych si tuto knihu podruhé nepřečetla. První část se mi celkem líbila, protože měla detektivní spád. Druhá část se mi líbila do té doby, než Mersault začal přemýšlet o existenci, výrobě gilotiny apod., připadalo mi to hrozně depresivní. Doporučila bych tuto knihu všem studentům, jelikož se jim to bude hodit k maturitě.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: evula, 29.12.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Albert Camus - Cizinec (7)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­