ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Mrštík Vilém (*14.05.1863 - †02.03.1912)

    Akcent
­­­­

Maryša (17)

- spoluautorství Alois Mrštík
- realistické venkovské drama o pěti jednáních
- autoři využívají nářečí

Maryša je Lízalova dcera, která má ráda Francka a on jí tu lásku opětuje. Ovšem rodiče Maryši jsou proti této lásce, neboť Fracek nemá žádný majetek a sotva má střechu nad hlavou; je chudý. Lízal chce provdat Maryšu muži, jenž se o ni postará a u kterého se Maryša bude cítit dobře.
Jednou jde Lízal za Vávrou, za vdovcem s dětmi, aby se podíval u něho na nemocné koně. Tehdy se společně domluvili, že si Vávra Maryšu vezme. Lízal měl radost z toho, že konečně svoji dceru provdá, už na to měla hodně dlouho věk. Ale byl zároveň zklamaný, protože Vávra chce po něm peníze jako svatební dar a dohadují se o částce. Nakonec se dohodli a Maryša byla jakoby prodána Vávrovi.
Když se o tom jednoho dne dozvěděla Maryša, byla z toho nešťastná, milovala přece Francka a ne Vávru. Zrovna to byla doba, kdy Francek musel narukovat na vojnu, takže této situace Lízal hned využil a přes nářky Maryši ji provdal za Vávru. Jediná babička se jí zastala, ale nic nezmohla proti Lízalům.
Ani po pár letech nedostal Vávra slíbené peníze od Lízala. Ten byl naštván tak, až ho kvůli tomu zažaloval. Rozhodnutí Vávry ho nijak nepřikvapilo, ty peníze nedostane nikdy, protože Maryšu bije a má všude dluhy. To radši všechny peníze dá těm, kteří si to zaslouží. Nakonec se i rozhodl, že si pro Maryšu zajde a odvede si ji zpět domů, ale Maryša se mu vzepřela, že nikam nejde, protože ji k tomu sňatku donutili, že to chtěli a tak že to i zůstane.
Tehdy se i vrátil Francek z vojny, byl zklamán, že Maryša patří Vávrovi a ne jemu. Ale když odcházel na vojnu, tak říkal, že až se vrátí, Maryšu si vezme, ať se děje, co se děje - a taky tak udělal. Chodil za Maryšou k Vávrům a přemlouval ji, aby šla s ním do Brna. Když ten večer přišel Vávra domů, ptal se, kdo tam u nich byl. Maryša odpověděla, že nikdo, ale stejně Vávra vytušil, že tam byl Francek, a to se mu samozřejmě nelíbilo. V době domluvené schůzky Maryši s Franckem vzal Vávra pušku a chtěl zabít Francka, ale nepovedlo se mu to. Maryša byla z Vávry tak rozčarována, že ho druhý den otrávila. Dala mu jed do kávy.

babička X dcera = babička cítila, že někdo dělá chybu a litovala ji
otec X dcera = otec se jí nakonec zastal
matka X dcera = neměla ji moc ráda

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: sun.care, 09.10.2008

­­­­

Diskuse k výpisku
Vilém Mrštík - Maryša (17)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­