ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Mrštík Vilém (*14.05.1863 - †02.03.1912)

­­­­

Maryša (20)

- spoluautorství Alois Mrštík

Maryša je jedním z klenotů české divadelní tvorby. Patří i mezi naše nejpřekládanější dramata a nezřídka se objevuje i na zahraničních scénách. Silný příběh předsudků, lásky, neštěstí a mamonu, které zasáhnou do života mladé venkovanky, je nadčasovou připomínkou tragiky jedince ovládaného bezcharakterním společenstvím lidí.

Děj této realistické tragédie se odehrává na konci 19. století v jedné jihomoravské vesničce. Je to sociální drama, v němž autoři kritizují předsudky tehdejší společnosti a roli peněz.

Maryša je dcera bohatého sedláka Lízala a jeho ženy. Celý konflikt spočívá v tom, že má ráda rekruta Francka, který je chudý. Proto jí ho doma zakazují a hledají jí bohatšího. Francek odejde na vojnu, je nucena si vzít mlynáře Vávru. Prosí, naříká, ale není to nic platné. Vávra je starší a už má i děti, ale je majetný, což je pro sedláka důležitější. Ve vesnici se říká, že svou bývalou manželku trápil a bil. Přesto si Lízal stojí za svým a koná se svatba.

Maryša je ovšem nešťastná. Po dvou letech se vrátí Francek z vojny a chce, aby s ním Maryša utekla. Ona to však neudělá. Má svou hrdost. Francek za ní stejně chodí, což se nelíbí Vávrovi a vyhrožuje mu. V tomto okamžiku pochopí i Lízal, jaký Vávra skutečně je. Prosí dceru, aby se vrátila domů, což ona odmítá.

Vávrovi dochází trpělivost a chce Francka zastřelit. Maryša to nechce dopustit a jednoho dne dá Vávrovi do kávy jed (káva chutná divně a Maryša to odůvodní tím, že koupila kafe od Žida).

Zajímavá na této knize je mluva postav-dialekt.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Buginka, 27.02.2009

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Vilém Mrštík - Maryša (20)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­