ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Mrštík Vilém (*14.05.1863 - †02.03.1912)

­­­­

Maryša (33)

Drama Maryša vypráví o mladé dívce, jež miluje chudého Francka, který je zrovna odváděn na vojnu. Její otec se domluví s vdovcem Vávrou na jejím sňatku s ním. Maryša o svatbě nechce ani slyšet, ale tvrdému nátlaku rodiny se nedá vzdorovat věčně, nakonec proto k svatbě svolí. Bohužel, v manželství je nešťastná, její muž se projevuje jako hrubián, jenž si ji vzal jenom kvůli věnu a penězům. Milovaný Francek se vrací z vojny a chce o Maryšu bojovat...

HLAVNÍ POSTAVY:

Maryša - bývala mladá, krásná a vzdorovitá, teď je naprosto zoufalá a zlomená
Francek - miluje Maryšu, ale je chudý, proto ji nedostane
Vávra - vychytralý a zlý člověk, kterému jde jenom o peníze
Lízal a Lízalka - jsou zaměření na majetek více než na štěstí dcery

STRUČNÝ OBSAH:

Mladá Maryša miluje Francka. Jejich lásce však nepřejí její rodiče. Francek je totiž chudý, a proto když odejde na vojnu, domluví Lízal své dceři sňatek s vdovcem Vávrou. Maryša zprvu vzdoruje, ale časem se smíří se svým osudem.
Jenže Vávra ji bije a Lízal zpytuje svědomí.

Po dvou letech se vrací Francek z vojny a chce odejít s Maryšou. Ta se ale neodváží. Vávra přesto ztropí scénu, dokonce na Francka vyběhne s flintou.

Zoufalá Maryša se odhodlá ke stejně zoufalému činu a Vávru otráví.

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Vztah, kde jsou nejdůležitější peníze, nikdy nebude šťastný.

VLASTNÍ NÁZOR:

Moravské nářečí mi četbu trochu ztěžovalo, ale nakonec jsem v něm objevila zajímavý příběh.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Anna, 29.01.2016

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Vilém Mrštík - Maryša (33)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­