ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Mrštík Vilém (*14.05.1863 - †02.03.1912)

­­­­

Maryša (35)

Drama vypráví o Maryše, mladé dívce, jež miluje nemajetného Francka, který je zrovna odváděn na vojnu. Její otec se domluví s vdovcem Vávrou na jejím sňatku s ním. Maryša ale o svatbě nechce ani slyšet, jenže tvrdému nátlaku rodiny se nedá vzdorovat věčně a nakonec k svatbě svolí... V manželství je nešťastná, její muž se projevuje jako hrubián, jenž si ji vzal jenom kvůli věnu a penězům, které nemůže z jejího otce vymámit. Když se milovaný Francek vrací z vojny, chce Maryšu zpátky a příběh začíná gradovat v nesmírné drama...

POSTAVY:

Maryša - mladá a krásná dívka; dříve byla veselá a hodná, ale ve sňatku s Vávrou zahořkne a stane se apatickou
Vávra - sebevědomý mlynář; má z předchozího manželství 3 děti; Maryšu si nevzal z lásky
Francek - chudý, odvážný, ale paličatý chasník
Lízal - despotický otec, později zjistí, že peníze nejsou všechno

DĚJ:

Děj pojednává o lásce mladé dcery bohatého hospodáře a chudého chlapce, který toho moc nemá. Jejich lásce však nepřeje Maryšin otec, jenž ji chce provdat za bohatého a majetného vdovce. Situace se ještě zhorší, když má Francek odejít na vojnu. Maryša na něj stále myslí, ale její rodiče ji stále nutí do sňatku s Vávrou, který ji chce jenom pro peníze. Maryša je nešťastná a prosí rodiče, ať ji nechají odejít. Matka jí však domlouvá, aby si ho vzala, že se u něj bude mít dobře. Maryša se však obává, že ji bude bít jako svou předchozí ženu...

Jednoho dne si Vávra přijede pro Maryšu, ta ho prosí, aby si ji nebral. Ten jí však slibuje, že se u něj bude mít dobře a že pro ni udělá, co jí na očích uvidí. Maryše tedy nezbývá nic jiného, než si ho vzít, ovšem zanevře na své rodiče.

Jednou když šla svému muži do hospody pro pivo, potká tam svého otce, ale ani ho nepozdraví. Do hospody také přijde sluha, jenž nese dopis od soudu. Vávra ho žaluje pro peníze. Lízalovi došlo, jak jeho dcera žije a rozhodne se si ji vzít zpět domů. Ta však nechce kvůli křivdě obou rodičů.

Mezitím se vrátí Francek z vojny. Když vidí Maryšu, nemůže ji poznat. Je nešťastná, vyhublá a bledá. Francek chce ukázat Vávrovi, ale i celé vesnici, že se Maryši jen tak nevzdá a chodí za ní domů. Přemlouvá Maryšu, aby s ním odjela do Brna, kde má pro ni i pro sebe práci.

Francek má na ni čekat do půlnoci u splavu. Maryša, přestože ho stále miluje, se bojí, že by ho mohl Vávra zastřelit, a tak nemá v plánu tam tento večer jít...

Když se Vávra od samotného Francka v hospodě dozví, že za ní Francek chodí, je celý bez sebe. Maryša do poslední chvíle zatlouká a tvrdí, že to není pravda. Až po tom, co Vávra ji i služebnou zmlátí, řeknou mu, že tam Francek byl a že na ni čeká u splavu. Vávra vezme pušku a odejde za ním, Francek však jeho ranám stačí uniknout.

Následující den ráno Maryša udělá svému muži kávu, do které nasype jed. Když Vávra kávu dopije, začne se jí omlouvat a slibovat, že pokud mu Maryša bude po vůli, budou spolu žít šťastným životem. Vávra se následně nato sesype k zemi a umírá. Když pak přiběhnou sousedé, Maryša nic nepopírá a k činu se přiznává.

JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

Nářečí hanácké i slovanské a brněnský dialekt.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha se mi nečetla vůbec dobře a ani jsem ji nedočetla celou. Viděla jsem totiž divadelní zpracování a až po něm mě příběh zaujal. Příběh je velmi silný a v jistém směru i aktuální.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Tereza Karásková, 27.12.2017

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Vilém Mrštík - Maryša (35)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­