ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Mrštík Vilém (*14.05.1863 - †02.03.1912)

­­­­

Maryša (12)

Napsali: Alois a Vilém Mrštíkové
Literární druh: epika
Literární žánr: divadelní hra
Doba: 19. století
Prostředí: vesnické
Postavy: Maryša, Francek, Vávra, Rodiče, vesničané, ...

DĚJ:

Maryša miluje Francka, ale kvůli penězům si musí vzít Vávru. Francek je odveden na vojnu. Po dvou letech se Francek vrací a navštěvuje Maryšu. Ta je vnitřně šťastná, že se opět shledávají, ale nedává na sobě nic znát, protože již má nějaké jiné závazky. Francek jí navrhuje společný odchod, ale v Maryše se hne svědomí a nejde s ním. Vávra mezitím zjistí, že Francek nějak často navštěvuje Maryšu a že ji chce unést. Rozhodne se ho zabít. Maryša se o Francka bojí, a tak raději svého muže otráví.

VLASTNÍ HODNOCENÍ:

Kniha se mi líbila a ráda bych zhlédla i divadelní představení. Líbilo se mi, že Maryša bojovala za svou lásku, a i když si nakonec musela vzít Vávru, na Francka nezapomněla.

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Vilém Mrštík - Maryša (12)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­