ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Mrštík Vilém (*14.05.1863 - †02.03.1912)

   
­­­­

Maryša (28)

- spoluautorství Alois Mrštík

Maryša bratří Mrštíků patří od roku 1894, kdy vznikla, k trvalé součásti repertoáru českých divadel.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo Státní nakladatelství krásné literatury v Praze roku 1956 (36. vydání). K vydání připravil a poznámkami i vysvětlivkami opatřil Slavomír Utěšený, předmluvu napsal Radegast Parolek. Počet stran: 184.

DOBA A MÍSTO DĚJE:

19. století na moravské dědině

ŽÁNR:

Divadelní hra (premiéra 9. května 1894), drama v 5 jednáních

HLAVNÍ MYŠLENKA DÍLA:

Uzavření manželství bez lásky pro peníze nemůže být šťastné.

OBSAH:

1. dějství
Lízal se domlouvá s Vávrou, že se za něho Maryša provdá. Důvodem sňatku jsou peníze. Maryša ale miluje Francka, ten odjíždí jako voják pryč.

2. dějství
Maryša nenachází v nikom podporu. Matka se těší, až odejde Maryša z domu a u otce převažuje touha po penězích, a tak se Maryša provdá, ač nerada.

3. dějství
Francek se vrací z vojny a zjistí, že Maryša se nešťastně provdala. Hádá se s Lízalem. Nemá sice moc majetku, ale zato Maryšu miluje.

4. dějství
Francek přijde za Maryšou a nabízí jí, aby s ním utekla do Brna. Maryša ho miluje, ale pro morální zásady nemůže opustit svého muže. Vávra se pokusí Francka zastřelit.

5. dějství
Maryša to nezvládá. Dochází jí trpělivost. Proto se odhodlá Vávru otrávit jedem v kávě od žida, a ihned se ke svému činu přizná.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Andrea Žitková, 24.04.2011

­­­­

Diskuse k výpisku
Vilém Mrštík - Maryša (28)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­