ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Mrštík Vilém (*14.05.1863 - †02.03.1912)

   
­­­­

Maryša (14)

- spoluautorství Alois Mrštík

POSTAVY:

Lízal - asi šedesátiletý sedlák, budí dojem zchytralého a lakomého člověka
Vávra - statný čtyřicetiletý mlynář, má vysoké sebevědomí a nechvalnou pověst, je to vdovec a má děti
Maryša - Lízalova dcera, mladá a tvrdohlavá žena
Lízalka - Maryšina matka, je umíněná a tvrdá
Francek - statný rekrut, který miluje Maryšu

DĚJ:

Děj se odehrává na vesnici u moravské dědiny, v říjnu roku 1886.
Maryša je dcerou bohatého sedláka Lízala, miluje prostého rekruta Francka. Oba mladí lidé však nevědí, že Lízal už přislíbil svou dceru Vávrovi. Nechtěl Maryšu dát chudému rekrutovi. Maryša věděla, že mlynář Vávra má špatnou pověst a sňatku se bránila. Když se k Lízalovu statku přišli rozloučit rekruti, Lízal Francka holí vyhnal. Ten však přísahal, že se s Maryšou stejně rozloučí, a tak se i stalo. Při jeho odjezdu vběhl do světnice a s Maryšou se skutečně rozloučil. Francek tedy na tři roky odjel na vojnu. Lízal řekl, že musí Maryšu ihned provdat, aby Francek po návratu už nenaléhal. Zatímco nešťastná Maryša svatbu odmítala, její rodiče už začali připravovat oznámení. Rodiče ji přemlouvají po dobrém i po zlém. Lízalka argumentuje tím, že rodiče se musí ctít. Jediný kdo Maryšu chápal, byla její babička. Ta pro ni však žádnou radu neměla a Maryša nakonec podlehla nátlaku svých rodičů. O dva roky později se z vojny vrací Francek. V hospodě se s Maryšou setká a i přes její námitky ji doprovodí domů. Později Vávrovi řekne, že mu bude stále chodit za ženou, a to i za bílého dne. Maryša strádá. Manžel ji stále bije a týrá. Lízal si toho také všimne a nedá mu slíbené věno. Vykřikuje, že měl Maryšu dát raději Franckovi. Když chce ale Lízal vzít Maryšu domů, odmítne ho. Do mlýna se za ní odváží Francek a chce, aby s ním utekla do Brna, kde má pro oba práci. Maryša jeho nabídku odmítá, protože má svou víru a nechce být špatná. Francek však trvá na svém a čeká na ni večer u splavu. Žárlivý manžel od služebné zjistí, kde Francek je a dvakrát na něho vystřelí (netrefí se). Maryša se o něho velice bojí a vzepře se. Druhý den přichystá manželovi kávu, do které mu přisype jed. Vávra je otráven.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: K.u.k.c.a, 18.11.2007

­­­­

Diskuse k výpisku
Vilém Mrštík - Maryša (14)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­