ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Sofokles (*496př.n.l. - †406př.n.l.)

­­­­

Král Oidipus (9)

Místem tragédie jsou Théby, Oidipův palác a koná se v mytické době. Král Oidipus je datován lety 430-429 před naším letopočtem. Tragédie obsahuje 1530 veršů, z nich 668 patří hlavnímu hrdinovi. Hlavní postavou je Oidipus (král v Thébách), Iokasté (jeho manželka), Kreón (Iokastin bratr), němé postavy tvoří Antigoné a Isméne (Oidipovy a Iokastiny dcery) a dále kněz, Teiresiás, posel z Korinthu, Láiův sluha, druhý posel. Chór představují thébští starci. Dějová linka nás provází životem člověka, jenž je určen věštbou a člověk proti tomu nemůže nic udělat. Tématem je nezvratitelný osud, marnost bojovat proti bohům. V přítomném ději je postupně odhalována minulost. V tragédii dochází k hluboké analýze lidského nitra, k sebereflexi.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo Městské divadlo Brno roku 2010. Přeložil Jan Skácel. Počet stran: 192. ISBN: 978-80-254-8727-3.

STRUČNÝ DĚJ:

Oidipus je syn thébského krále Láia královny Iokasté. Věštba při jeho narození předurčila, že jednou zabije svého otce a stane se manželem své matky. Rodiče proto pošlou otroka, aby malého syna pohodil v lese a věštba tak nemohla být nikdy naplněna. Otrok však odnese dítě pastýři. Oidipovým vychovatelem se posléze stane bezdětný korintský král Polybos.

Jako dospělý opouští Oidipus Korint a na své cestě se setkává s neznámým mužem, jehož v hádce zabije. V Thébách se mu podaří osvobodit město od Sfingy, když rozluští její hádanku. Za odměnu získává za manželku nedávno ovdovělou Iokasté, se kterou zplodí čtyři děti. Zdánlivě šťastné dny vládce však netrvají věčně.

Théby zachvátí mor jako trest bohů za to, že dosud nebyl pomstěn vrah krále Láia. Oidipa vyhledá slepý věštec Teiresiás a sdělí mu, že jeho osud se naplnil. Oidipus plný pochyb začne pátrat po pravdě. S hrůzou zjišťuje, že kdysi v horách nevědomky zavraždil vlastního otce a stal se jeho nástupcem, manželem vlastní matky. Zoufalá Iokasté spáchá sebevraždu a Oidipus se oslepí, aby neviděl následky svých činů. V doprovodu své dcery Antigony odchází do vyhnanství.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: TerezaJ05, 04.02.2022

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Sofokles - Král Oidipus (9)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­