ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.63
Hodnoceno: 24x Prosím, ohodnoť práci

Antigona (literární postava)

OSNOVA:

I.1. Antigona jako dílo
2. Kdo je Antigona?
II.1. Příběh Antigony
2. Vlastnosti
3. Vzhled
III.1. Silná žena

Antigona je hlavní postava stejnojmenné antické tragédie řeckého dramatika Sofokla. Dílo pojednává o rozdílech mezi zákony lidskými a těmi "věčnými", tedy pravidly ustanovenými bohy.

Hlavní hrdinka je dcerou thébského krále Oidipa a královny Iokasty, jež byla pro Oidipa manželkou a zároveň matkou. Společně měli čtyři děti - Antigonu, Isménu, Polyneika a Eteokla.

Antigona je v příběhu ztělesněním odhodlání. Tvrdohlavě prosazuje to, co jí přijde správné, a to bez ohledu na to, že zaplatí životem. Když se její bratři vzájemně zabijí, je Eteokles pohřben se všemi úctami jako hrdina, jenž bránil město. Polyneika však král Kreon, Antigonin strýc, nařkne ze zrady a nakáže jej nechat ležet za hradbami bez jakéhokoliv pohřbu. Antigona se tedy rozhodne tajně vykonat obřad a bratra pohřbít. Přemlouvá k tomu i Isménu, ta však není tak statečná jako její starší sestra. Poté, co je Antigona přistižena při pohřbu bratra, je Kreontem odsouzena k smrti. Hrdě a beze strachu přijímá svůj osud.

Podle mého názoru musela být Antigona hrdá a hodně odvážná žena ctící božské zákony. Dokázala se postavit proti všem nařízením moci, aniž by pocítila strach ze smrti, která ji čekala poté, co navzdory zákazu, vydanému thébským králem Kreontem, pohřbila svého bratra, považovaného za vlastizrádce.
Také můžeme říci, že vynikala nesmírnou obětavostí, neboť byla ochotná vzepřít se všem zákonům moci a vsadit vlastní život, aby zachránila Polyneikovu duši. Vykonáním řádného obřadu chce bratrovi pomoci na cestě do podsvětí.

Tuto postavu si představuji jako krásnou a štíhlou dívku s dlouhými vlasy a odvážnýma očima. Spoustu vzhledových i povahových rysů zdědila po svém otci, králi Oidipovi. Její podobnost s otcem je v knize zmíněna větou: "Ta dívka má prudkou krev po prudkém otci, neustoupí před ničím."

I přes lehkou pošetilost vnímáme Antigonu jako velmi silnou ženu, jednu z nejsilnějších ženských postav antické tragédie. Nebojí se vzepřít lidským zákonům, pokud ji morální zákony vedou jinak. Věří, že ji lidé chápou a rozumí jejímu činu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Antigona (literární postava)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)