ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Sofokles (*496př.n.l. - †406př.n.l.)

­­­­

Král Oidipus (7)

Pravděpodobně nejznámější tragédie slavného Sofokla, pocházející z roku 427 př.n.l. Nejvíce ji charakterizuje slovo "osud", jenž zde má mimořádný význam a dalo by se říct, že celý děj se točí právě kolem osudu. Král Oidipus se odehrává v Thébách za doby mytické.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

  • Sofokles řadí se k autorům spadajícím do attického (klasického) období řecké antické literatury, doba vrcholného období Athén
  • nejlepší autor antických tragédií, údajně napsal na 123 her, do dnešní doby se jich dochovalo pouze sedm
  • do her přidává třetího herce, dodává dramatičnost a dějový spád, jemnější charakteristika postav
  • hlavní témata, o kterých píše: Trojská válka, Théby

DĚJ:

Klasický příběh o prokletém králi z Théb - podle věštby má být král Láios zabit svým potomkem, který se potom ožení se svou matkou (Iokasté). Po narození syna jej proto nechá pohodit v lese a zmrzačit, jenže namísto toho je dítě dáno pastýři, jenž ho nakonec dá na výchovu korintskému králi.

Oidipus zjistí, že není pravým synem adoptivních rodičů, vydá se tedy do Delf, aby o své minulosti zjistil více. Pýthie mu však prozradí pouze věštbu, která se týká jeho samého.

Aby uchránil svoje rodiče v Korintu, vydává se do Théb. Cestou potkává vůz se starcem. Vozka jej udeří bičem a stařec holí, Oidipus starce udeří takovou silou, že klesne mrtvý k zemi - v tu chvíli netuší, že zabil svého skutečného otce, Láia.

Théby sužuje Sfinga. Oidipus si od ní nechá položit hádanku: "Který živočich má jen jeden hlas, ale přitom má někdy dvě nohy, někdy tři, někdy čtyři, a je nejslabší, když jich má nejvíc?" Odpoví správně, čímž město osvobodí od Sfingy. Thébané jej zvolí novým králem, a on se tak žení se vdovou po Láiovi (svou vlastní matkou). Stane se otcem Antigony, Ismény, Etokla a Polyneika.

Bůh Apollón však seslal na Théby mor, Oidipus posílá do Delf svého švagra, kterému se dostává odpovědi, že musí vyhnat z Théb vraha krále Láia. Vyhlašuje se pátrání po vrahovi. Slepý věštec nakonec odhalí, že vrahem je Oidipus. Vše se potvrzuje, Iokasté páchá sebevraždu, Oidipus si její jehlicí vypíchne oči a nakonec je zahnán do vyhnanství.

Návaznost na toto dílo má Antigona, pojednává o osudu Oidipových potomků - synové vedou boj o vládu nad Thébami.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Iris, 08.02.2012

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Sofokles - Král Oidipus (7)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­