ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Sofokles (*496př.n.l. - †406př.n.l.)

Ceska posta    
­­­­

Král Oidipus (3)

- antické drama

Tragédie řeckého dramatika Sofokla Král Oidipus zpracovává starou báji o krutém životním údělu muže, jenž nevědomky zabije svého otce a ožení se s vlastní matkou, aby se tak naplnila strašná předpověď delfské věštírny...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Tragédie Král Oidipus je obsažena v knize Tragédie, kterou vydalo nakladatelství Svoboda v Praze roku 1975. Počet stran: 623. (Antická knihovna, sv. 29).
Úvody k tragédiím, poznámkami a seznamem vlastních jmen opatřili Ferdinand Stiebitz, Václav Dědina (= Rudolf Mertlík) a Radislav Hošek. Předmluvu nad dílem napsal Bořivoj Borecký.

MÍSTO DĚJE:

Théby

POSTAVY:

král Oidipus (král thébský), Laios (otec Oidipa), Iokasté (královna v Thébách, matka a zároveň manželka Oidipa), Kreon (bratr Iokasté), věštec

STRUČNÝ DĚJ:

V úvodu se dozvíme, že král Laios ze strachu z věštby, která říkala, že ho jeho syn zabije a že se ožení s jeho manželkou, nechal svému synovi Oidipovi propíchat nohy a pověsit ho za ně v lese. Pastýři, který to měl udělat, se ho ale zželelo, a tak odnesl Oidipa, syna Laiose a Iokasté, do Mykén, kde vyrůstal jako královský synek. Později měl na cestě rozpor s cizím mužem a zabil ho. Pak se dostává do Théb, které jsou ohrožovány sfingou. Oidipus ale vyřeší hádanku, čímž osvobodí město. Za odměnu se ožení s královnou Iokasté a vládne s ní. Zde začíná děj knihy.

Po pár letech je v Thébách mor a věštec sdělí Oidipovi, že Théby skrývají vraha krále Laiose a dokud se tam bude skrývat, bude je mor ohrožovat. Od dalšího věštce se dozví starou kletbu a nakonec se zjistí, že vrahem krále Laiose je on sám. Když to sdělí královně, ta mu nejdříve nevěří, ale pak spáchá sebevraždu a král Oidipus si jehlou z jejích šatů vypíchá obě oči, aby neviděl následky svých činů. Oidipus je vyhoštěn z Théb a vlády se ujímá Kreon.

PERSPEKTIVA:

Autor se nejvíce zaměřuje na Oidipa, na jeho osobu, jeho pocity a myšlenky.

VLASTNÍ NÁZOR:

Celá kniha Tragédie je velmi poutavá a zajímavá. Podrobně popisuje všechny situace, takže se lze snadno přenést do dané doby.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jana Plachá, 10.01.2010

­­­­

Diskuse k výpisku
Sofokles - Král Oidipus (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­