ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Cervantes Saavedra Miguel de (*29.09.1547 - †22.04.1616)

   
­­­­

Příběhy dona Quijota (2)

Děj tohoto románu se odehrává ve Španělsku v době středověku. Autor díla ho poprvé vydal v roce 1605. Román byl přeložen do mnoha světových jazyků a stal se slavným dílem. Don Quijot a jeho sluha Sancho Panza byla nerozlučná dvojice, která spolu prožívala výhry i prohry.
Hlavním hrdinou románu byl chudý zeman Quijote, který neustále četl knihy o udatných rytířích a jejich slavných činech a hrdinstvích. Rozhodl se stát se rytířem a pomoci vítězit dobru nad zlem.
Vyrobil si vlastnoručně helmu, doplnil výzbroj, připravil si svého koně Rocinante, vysnil si o něm velké představy, stejně tak i o své milé Dulcinee, která byla obyčejná dívka, avšak v jeho mysli dokonalá, ale nikdy ji neviděl. Jeho fantazie došla tak daleko, že věřil, že to, co četl, je ve skutečnosti pravda. Proto se rozhodl stát se rytířem, ve světě vyhledávat dobrodružství a napravovat veškeré křivdy. Našel si sluhu Sancho Panzu, kterému nasliboval velký majetek a jmění za své služby. Vydali se do světa s koněm a oslem a s hlavní myšlenkou bojovat za spravedlnost. Zažívají spolu mnohá směšná dobrodružství, všude je pronásleduje výsměch a hanba, někdy vítězství, ale mnohdy prohry. "Slavný rytíř" bojoval proti větrným mlýnům, bil se s mnichy, dal se do souboje s koňaři, od kterých dostal Quijot velký výprask. Setkal se se stádem ovcí, ve kterých viděl zrádná vojska. Jejich boj skončil ale opět porážkou. Ovšem rytíř stále doufal, že po prohře přijde i výhra. Quijot stále věřil, že veškeré boje koná pro svou Dulcineu, která je očarovaná a kterou musí vysvobodit.
Farář ze vsi s holičem stále přemýšleli, jak lstí dostat oba muže z jejich bláznivých cest opět domů. To se jim konečně podařilo, ale ne na dlouho. Mladý student z vesnice Quijotovi namluvil, že o jejich rytířských činech napsal humornou knihu a že o nich ví celý svět. Rozhodli se proto pro druhou výpravu do světa.
Zde prožívali další prohry a výsměchy. Quijot i zde riskoval svůj život, spustil se po laně do jeskyně, kde viděl palác a seznámil se s tajemstvím jeskyně. Věřil, že v jeskyni je začarovaná Dulcinea.
Dále se oba dobrodruzi stali hosty vévodského páru v Zagoroze. Zažili i další bláznivé historky, které vymyslel vévodský pár. Sancho si měl napráskat 3300 ran bičem, aby byla Dulcinea odčarována. Quijot slíbil Sanchovi za své služby, že ho jmenuje vladařem na ostrově Lacinka. Nevládl však dlouho, neboť se mu takový život nelíbil a dobrovolně se vzdává své vlády a touží po svobodě. I Quijotovi se zastesklo po svobodě a domově, a tak se rozhodli pro zpáteční cestu. Ale i zde se potýkali s různými nastraženými překážkami.
Quijot stále toužil po krásné Dulcinee, a proto nařídil Sanchovi, aby se konečně napráskal. Ten to učinil pod lákavou nabídkou velkých peněz. Ale Dulcineu nespatřil.
Rozhodli se pro klidný život na vesnici a že se stanou pastýři dobytka. Doma byli radostně uvítáni. Byli rádi, že se probudili ze svého nesmyslného snažení. Don Quijot zanedlouho umírá a Sancho Panza se rozhodl v jeho skutcích pokračovat.

Touto knihou chtěl autor čtenáře nejen pobavit, ale chtěl i ukázat na dobré vlastnosti hlavního hrdiny, jenž byl posedlý čtením rytířských knih, ale nakonec jimi zmoudřel. Toto dílo poukazuje na hlavní myšlenku: jít za svým cílem i přes překážky.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Luci, 10.05.2008

­­­­

Diskuse k výpisku
Miguel de Cervantes Saavedra - Příběhy dona Quijota (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)