ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Cervantes Saavedra Miguel de (*29.09.1547 - †22.04.1616)

­­­­

Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha (5)

- román

Vrcholné dílo významného španělského spisovatele, které mělo být původně parodií na rytířské romány.
Chudý zeman, pomatený jejich čtením, se rozhoduje obnovit starodávné potulné rytířství a vydá se na cestu, aby konal hrdinské činy. Chudý, špatně vyzbrojený a s jediným sluhou vzbuzuje soucit a všechno, co v dobré víře vykoná, se nakonec obrátí proti němu a vždy se mu podaří dosáhnout výsledku, který neočekával. Autor se vysmívá i samotnému ideálu rytířství a životní filosofii vládnoucí třídy.

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Španělsko, přelom 16. a 17. století

HLAVNÍ POSTAVY:

Don Quijote - zchudlý šlechtic, zeman, vášnivý čtenář rytířských románů
Sancho Panza - zbrojnoš a sluha dona Quijota, jeho pravý opak

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Lidé, kteří žijí ve svých snech, pak nedokážou rozlišit realitu a sen.

DĚJ:

Zeman don Quijote rád četl rytířské romány. Vyzbrojil se starým kopím, štítem a vyrobil si helmici. Svého starého a vyhublého koně pokřtil vznešeným jménem - Rosinante. Vydal se do světa zažívat dobrodružství hodná rytíře. Ale místo toho všude vyvolával zmatek a lidé se mu posmívali. Zdrcen se vrátil domů. Na svou další výpravu si s sebou vzal sluhu Sancho Panzu, jemuž slíbil vládu na dobytém ostrově. Don Quijote měl velkou fantazii, a proto si třeba ve větrných mlýnech představoval obry s roztaženýma rukama a ve stádu ovcí viděl protivníkovu armádu. A opět dopadl stejně - domů se vracel s výsměchem. Na smrtelné posteli odkázal svůj majetek věrnému sluhovi Sancho Panzovi a zemřel. Ale už ne jako don Quijote, ale jako obyčejný člověk Alonzo Quijano.

VLASTNÍ NÁZOR:

Bláznivá dobrodružství dona Quijota se mi líbila. Nejvíce mě bavily příběhy osob, které hrdinové knihy potkávali na svých výpravách.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 21.10.2010

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Miguel de Cervantes Saavedra - Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha (5)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­