ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Cervantes Saavedra Miguel de (*29.09.1547 - †22.04.1616)

   
­­­­

Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha (5)

- román

Vrcholné dílo významného španělského spisovatele, které mělo být původně parodií na rytířské romány.
Chudý zeman, pomatený jejich čtením, se rozhoduje obnovit starodávné potulné rytířství a vydá se na cestu, aby konal hrdinské činy. Chudý, špatně vyzbrojený a s jediným sluhou vzbuzuje soucit a všechno, co v dobré víře vykoná, se nakonec obrátí proti němu a vždy se mu podaří dosáhnout výsledku, který neočekával. Autor se vysmívá i samotnému ideálu rytířství a životní filosofii vládnoucí třídy.

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Španělsko, přelom 16. a 17. století

HLAVNÍ POSTAVY:

Don Quijote - zchudlý šlechtic, zeman, vášnivý čtenář rytířských románů
Sancho Panza - zbrojnoš a sluha dona Quijota, jeho pravý opak

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Lidé, kteří žijí ve svých snech, pak nedokážou rozlišit realitu a sen.

DĚJ:

Zeman don Quijote rád četl rytířské romány. Vyzbrojil se starým kopím, štítem a vyrobil si helmici. Svého starého a vyhublého koně pokřtil vznešeným jménem - Rosinante. Vydal se do světa zažívat dobrodružství hodná rytíře. Ale místo toho všude vyvolával zmatek a lidé se mu posmívali. Zdrcen se vrátil domů. Na svou další výpravu si s sebou vzal sluhu Sancho Panzu, jemuž slíbil vládu na dobytém ostrově. Don Quijote měl velkou fantazii, a proto si třeba ve větrných mlýnech představoval obry s roztaženýma rukama a ve stádu ovcí viděl protivníkovu armádu. A opět dopadl stejně - domů se vracel s výsměchem. Na smrtelné posteli odkázal svůj majetek věrnému sluhovi Sancho Panzovi a zemřel. Ale už ne jako don Quijote, ale jako obyčejný člověk Alonzo Quijano.

VLASTNÍ NÁZOR:

Bláznivá dobrodružství dona Quijota se mi líbila. Nejvíce mě bavily příběhy osob, které hrdinové knihy potkávali na svých výpravách.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 21.10.2010

­­­­

Diskuse k výpisku
Miguel de Cervantes Saavedra - Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha (5)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)