ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Cervantes Saavedra Miguel de (*29.09.1547 - †22.04.1616)

   
­­­­

Příběhy dona Quijota

Chudý venkovský zeman don Quijano je vášnivým čtenářem rytířských románů. Rozhodne se stát se rytířem, konat dobro a trestat násilí. Vydává se na cestu do světa se svou stařičkou zbrojí, v papírové helmici a na staré kobyle, kterou pokřtil vznešeným jménem Rosinante. Změnil si i jméno na Don Quijote de la Mancha. Quijotovi se líbila venkovská dívka z nedaleké vesnice Tobosa. Pojmenoval ji tedy Dulcinea z Tobosa. Dychtil po slavných činech a neprodleně se vydal do světa. V nejbližší hospodě, kterou považuje za hrad, se nechá od hostinského pasovat na rytíře. Zatímco don Quijote vyspává dobrodružství, farář s lazebníkem spálí všechny jeho rytířské knížky, o nichž jsou přesvědčeni, že mu popletly mozek. Don Quijote nalezl panoše Sancha Panzu - dobráckého tlustého venkovana, který opustil ženu a děti a který mu oddaně slouží za to, že dostane ostrov. Sancho se vydává na cestu na oslovi. Po dni cesty uviděli několik větrných mlýnů, ktré don Quijote považoval za obry a okamžitě se s nimi pouští do boje. Otáčející se lopatky rytíře vymrští do vzduchu a je zle pohmožděn. Sancho Panza ho nazývá rytířem Smutné postavy. Sám don Quijote se považuje za bludného rytíře. Měl v úmyslu vyjet daleko do světa, ale ve skutečnosti stále projíždí krajinou v blízkém okolí svého bydliště. Když se o jeho kouscích dovídají farář s lazebníkem, snaží se ho lstí dostat zpátky domů. Nakonec se jim to podaří a jeho neteř a hospodyně ho dlouho léčí zranění. Když se rytíř zotavil, vyptává se Sancha, co o jeho statečnosti říkají lidé. Sancho mu otevřeně říká, že ho všichni považují za potrhlého blázna. Vydávají se opět na cestu. Prožijí spoutu vyčerpávajících dobrodružství a vracejí se domů. Don Quijote je vyčerpán a smrtelně nemocen. Na smrtelném loži prohlédne zbytečnost svého rytířského úsilí, svůj soukromý majetek odkáže Sanchovi a své neteři a umírá ne jako don Quijote, ale jako obyčejný Alonzo Quijano.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Anna Humlová, 23.12.2002

­­­­

Diskuse k výpisku
Miguel de Cervantes Saavedra - Příběhy dona QuijotaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­