ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Cervantes Saavedra Miguel de (*29.09.1547 - †22.04.1616)

­­­­

Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha (2)

Vrcholné dílo španělského prozaika, dramatika a básníka, jež se stalo trvalou součástí světové literatury. Na osudu dvou protikladných postav, potulného rytíře­ idealisty Dona Quijota a jeho zbrojnoše, dobromyslného sedláka Sancho Panzy, autor zobrazil odvěký lidský konflikt, boj ideálu se skutečností.

Hrdinou románu je zchudlý vesnický zeman Don Quijote, který je vášnivým čtenářem dobrodružných rytířských románů. Tato záliba ho však přivádí o zdravý rozum. Zhlédne se totiž v rytířském světě plném ideálů, hrdinství, ctnosti a lásky a rozhodne se, že zašlou slávu rytířství obnoví. Vyzbrojí se starým kopím a štítem a na vyhublém a sešlém koni se jménem Rocinanta se vydá do světa za dobrodružstvím. A protože každý hrdina má svou dámu, za dívku svého srdce si zvolí prostou děvečku ze sousední vesnice, kterou pojmenuje jako princeznu Dulcinea z Tobosa. První výprava, na které vyvolá jen zmatky a smích, brzy končí a dokonce je zbit v hádce s kupci. Na další cesty už Don Quijote jde se svým sluhou, pohodlným tlouštíkem Sancho Panzou, kterému bylo za odměnu slíbeno vládnutí na ostrově. Potom následují příhody, ze kterých se některé staly doslova legendárními. Například bitva s větrnými mlýny, které rytíř považuje za obry, zápas s měchy vína, utkání se stádem ovcí, které považuje za nepřátelské vojsko nebo útok na lvy, kteří si pomateného rytíře ani nevšimnou. Všechny tyto příhody končí zpravidla stejně, a to většinou zesměšněním. Don Quichot se nakonec potkává s Dulcineou. Vrací se domů a vystřízliví ze svých fantazií. Tento návrat pro něj však znamená smrt.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Mišule, 10.02.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Miguel de Cervantes Saavedra - Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­