ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Cervantes Saavedra Miguel de (*29.09.1547 - †22.04.1616)

­­­­

Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha

  • kniha se odehrává na přelomu 16. a 17. století
  • autor se snaží parodovat v té době velmi oblíbené hrdinské rytířské romány
  • nakonec ovšem rytířský ideál neodsoudil ani neznemožnil, ale promítl do postavy dona Quijota, byť žijícího ve vlastním světě, typického španělského ducha

DĚJ:

Zeman Quijana je vášnivým čtenářem rytířských románů.
Rozhodne se stát rytířem a ztrestat veškeré zlo a křivdy v celém Španělsku.
Jelikož mu četba románů tzv. "zatemnila mysl", umane si, že je rytířem a proto vyčistí staré brnění, z tvrdého papíru si vyrobí helmici a svoji herku, ve které zhlédne statného silného koně, pojmenuje Rosinante a sám pojme jméno don Quijote de la Mancha.
K jeho hrdinskému ideálu mu chybí už pouze sličná dáma, kterou by po rytířském tajně miloval a posílal jí dary ze svých výprav.
Vzpomene si tedy na selskou dceru z nedaleké vesnice, do které byl kdysi dávno zamilován a té dá jméno Dulcinea z Tobosa.
No a teď mu již nic nebrání v tom, aby se vydal na cestu a ztrestal veškeré bezpráví tohoto světa...
Každý ovšem ví, jak tato výprava dopadne, jak se zvrtne v neúprosný boj proti větrným mlýnům, které náš hrdina považuje za obry, a dodnes známe pořekadlo o boji s větrnými mlýny...

HLAVNÍ POSTAVY:

Don Quijote de la Mancha - je poblázněný svými příběhy o statečných rytířích, sám je však domýšlivý a neschopný a jak se říká, "neublížil by ani mouše"
Sancha Panza - dobrácký tlustý venkovan, panoš dona Quijota, a slouží mu věrně a oddaně za slíbený ostrov; vychytralý

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha je podle mého názoru nadčasová a každý, kdo si ji přečte, se i dnes zasměje nad pošetilými skutky dona Quijota. A to i přes velkou časovou propast mezi dnešní dobou a časem, kdy byly příběhy hrdinského rytíře napsány.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jakub Kazda, 28.12.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Miguel de Cervantes Saavedra - Důmyslný rytíř don Quijote de la ManchaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­