ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Clarková Mary Higgins (*24.12.1929)

­­­­

Výhra v loterii

Alvira Meehanová (uklizečka) se svým manželem Willym (instalatér) jednoho dne v loterii vyhraje 40 milionů dolarů.
Přestěhují se ze svého starého bytu do centra New Yorku mezi slavné lidi.
Knížka je rozdělena na několik částí:

Mrtvá ve skříni
Meehanovi se vrátili ze své cesty do luxusního bytu, ale Alviře něco nesedí. Až když si začne vybalovat věci z kufru, přijde na to, co to je. Ve skříni najde mrtvou dívku, kterou miloval Willyho synovec Brian (spisovatel). Policie podezřívá Briana, a tak se Alvíra pouští do řešení případu, protože ví, že je Brian nevinný. Zažádá si od nakladatele Globu (pro který příležitostně píše) informace o mrtvé dívce. Postupem času příjde na souvislost mezi mrtvou dívkou a jejich sousedem, který byl známý sukničkář. Alvíra si myslí, že to byl on, protože měl zájem o Brianovu roli a myslela si, že si tu s mrtvou (bývalou milenkou) domluvil schůzku. Tak to ale doopravdy bylo, ale muž se přiznal, že když v bytě byl, mrtvou nikde nenašel. Když si muž přečetl Brianovu hru, přišel i s manželkou hru zkomentovat k Meehanům. Šla s ním i jeho manželka. Ta se ale přeřekla a tím se prozradila, protože Brian nechal v Meehanovic bytě kopii hry, ale na poslední chvíli změnil jméno hlavní hrdinky a už to na kopii nestihl přepsat.

Smrt na mysu
Když Meehanovi tráví svou dovolenou na mysu Cod, všimne si Alvira své sousedky. Je to drobná dívka, kterou ihned poznala. Jednalo se o dívku, která právě vyšla z vězení, kde trávila dlouhé roky za vraždu, kterou ve skutečnosti nespáchala. Alvíra se dívce snaží pomoci a spřádá plán, jak odhalit její nevinu. Chtějí dokázat, že bývalý přítel její nevlastní sestry křivě svědčil, a tak vymyslí léčku. Zavítají do jeho restaurace a tam mu dívka představí ženu, která je svědkem, že při vraždě nebyla na místě činu - Alviru. Alvira tuto roli jen hraje, protože žena-svědek se nikdy nenašla. Muž jim na to skočí a volá dívčině sestře. Ta si s dívkou domluví schůzku. Dívka obdržela od Alviri brož s nahrávacím zařízením, aby nahrála přiznání. Mezitím, kdy je dívka v domě u své nevlastní sestry, k Alviře přijede muž a snaží se vraždu narafičit tak, aby vypadala jako Alviřina sebevražda. Když je plyn puštěn, vrací se do domu bývalé partnerky a společně se přiznávají k vraždě. Mezitím muž, který dívku miluje a chce si ji vzít, ji hledá v chatě - když ucítí plyn a zakopne o Alviřino tělo, Alviru zachrání a usvědčí dvojici z vraždy a pokusu o vraždu.

Instalatér Willy
Meehanovi jsou hosty televizního pořadu o výhercích v loterii. Bohužel se tam také zmíní o svém příjmu. Tuto show sledují i 3 muži, kteří právě vyšli z vězení a mají zálusk na nějaké peníze. Tak se rozhodnou a unesou Willyho lstí, že předstírají Alviřin infarkt (v její nepřítomnosti) a Willy jim na to skočí a bezhlavě nasedne do auta. Únosci volají Alviře, že chtějí 2 miliony dolarů. Další den začne Alvira obíhat banky a vybírat peníze, když z rádia uslyší zprávu, že se dá nově používat zařízení na zobrazování čísel při hovoru a ihned ho doma nainstaluje. Zjistí, že únosci jsou v nedalekém hotelu, tak se do hotelu přihlásí jako servírka (v přestrojení). Potají začne pátrat po větších objednávkách jídla a vytipuje si pár pokojů. Willyho únosce mezitím dostane příšernou migrénu z kapající toalety a poručí Willymu, aby to zpravil. Willy, který Alviru poznal po hlase, udělá lest a začne nářadím vyťukávat jejich oblíbenou písničku. Alvira to okamžitě pozná a pozve na pomoc jeptišky, v čele s hlavní sestrou Cordelií (Willyho sestrou). Vtrhnou do pokoje a Willyho osvobodí.

Nový život
Nelly je doporučena k Alviře, protože ji manžel s novou přítelkyní obrali o výhru v loterii. Nelly si na Alviřino doporučení domluví s bývalým manželem schůzku a dostane od Alviri brož s nahrávacím zařízením. Přiznání o výměně tyketu dostane, ale brož měla sundanou v kabelce, tak ji chtěla zapnout a hledala v kabelce, kde měla i zbraň, kterou na ulici zabavila malým chlapcům. Nynější manželka se vrhla po zbrani a ta dvakrát vystřelila a zabila bývalého Nellyna manžela. Alvira se pustila do vyšetřování, protože nevěřila, že Nelly Tima zabila. Přišla na to, že má Nelly otlačené zápěstí od toho, jak ji nynější Timova manželka zkroutila ruku s pistolí. Alvira zjišťovala, že se nynější manželka chystala Tima opustit, a tak s Brianem a ostatními natočili rekonstrukci činu, protože se v ten den v ulici natáčelo a chtěli vražedkyni usvědčit falešnou stopou. A při rekonstrukci Nelly zjistila, že má pohmožděný prst, jak se snažila zapnout nahrávací zařízení, a tak Alvíra vyjmula kazetu a vložila ji do přehrávače. Na kazetě byl usvědčující důkaz, že se vražedný výstřel konal až po Nellyně omdlení. Nelly byla zproštěna viny.

Výhra v loterii
Alviře volala její stará známá hraběnka Min z lázní Cypress Point, protože se tam stala krádež. Tak Alvira sbalila kufry i Willyho a jelo se do lázní vyřešit další zapeklitý případ. Byly to ukradené šperky a potom se k tomu přidala i vražda manžela Nadine, to je žena, které byly šperky ukradeny. Nadine je hlavní podezřelá, protože se přiznala k vraždě, aby kryla svého syna Bobbyho, jenž měl šperky na starost a prohrál v kartách pojistku. Další podezřelá - pro Alvíru - byla bývalá manželka zavražděného. Když Alvira dostala krabici materiálů o zavražděném, bylo jí vše hned jasné. Našla tam totiž několik zajímavých fotek, na kterých po sobě zavražděný a Barra-přítelkyně bývalé manželky házely zamilované pohledy. Tak Alvira sledovala svoji podezřelou a poprosila šerifa, aby roznesl falešnou stopu, že jsou ukradené diamanty falešné. Zjistila, že měla pravdu a viděla, jak Barra bere ze sejfu šperky a pak se zamyslela a najednou ji Barra překvapila zezadu a mířila na ni pistolí. Zmátli policistku, kterou na Alviru nastražil šerif tím, že vyšly zadním vchodem a tím měly náskok. Dorazily k bažině a Barra namířila Alvíře pistolí přímo na srdce a do ruky jí dala kradené šperky. Ve chvíli kdy Barra vystřelila, uhnula Alvira kousek stranou a kulka ji zasáhla mimo srdce, v tu chvíli skočil na Barru Willy a strhl ji do bažiny. Vytáhl Alviru z bažiny a zjistil, že kulka zasáhla nahrávací brož. Nadine byla zbavena obvinění a zdědila mnoho peněz.

Únos v zavinovačce
Meehanovic mladí přátelé se dočkali mladého novorozence a Meehanovi jdou za nimi do porodnice. V nemocnici si Alvira u výtahu všimne mladé ženy, která nemocnici opouští s malým hezkým kojencem. Když přijdou do pokoje šťastných rodičů, zjistí, že dítě bylo ukradeno. Alvira se okamžitě pouští do pátrání. Na Štědrý den už si Alvira doopravdy neví rady a jde se uklidnit do Cordeliina obchodu s obnošenými věcmi. Když se Alvira přehrabovala v krabici s kojeneckými věcmi a třídí je, najde na dně malý žlutý kabátek, který patří do páru se zavinovačkou, ve které byla malá Marriane unesena. Do krámu mezitím prřjde žena a kabátek zkoumá. Alvira si myslí, že je to únoskyně a za ženou se pustí. Po pár blocích jí dojde, že to není ta pravá žena. Když se vrátí do obchodu, zjistí, že je kabátek pryč. Zeptá se prodavačky a ta jí řekne, že si ho před chvílí koupila mladá žena. Alvira se za ní okamžitě pustí a najde blok, ve kterém se žena skrývá u své babičky (tvrdí, že dítě je její). Alvira před domem potká jeptišku a ta ji poprosí, aby jí pomohla s roznášením vánočních košů. Když si Alvira uvědomí, že žena, ke které přišly, volala do obchodu kvůli kojeneckému zboží - Alvira prochází byt a v kuchyni zavadí rukávem o ledničku a v ní je kojenecká lahvička. Z toho Alvira poznala, že malá Marriane je v tomto domě. Alvira miminko najde a předá ho zpět matce. A únoskyně je zajištěna a předána do ústavu pro duševně choré, kde už jednou byla, protože její dvě malé děti zemřely. První ve spánku zalehla a druhé při koupání utopila, protože omdlela.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Hajecek.xxx, 06.03.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Mary Higgins Clarková - Výhra v loteriiMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­