ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Clarková Mary Higgins (*24.12.1929)

   
­­­­

Tatínkova holčička


HLAVNÍ POSTAVY:

Gabriela "Ellie" Cavanaughová, Rob Westerfield, Pete Lawlor, Paulie Stroebel

OBSAH:

Teprve sedmiletá Ellie Cavanaughová najde tělo své zavražděné sestry Andrey, čímž se její život radikálně změní. Rodiče ji začnou v hloubi duše obviňovat ze sestřiny smrti. Později se rozejdou a její matka propadá alkoholu. Díky Ellieninu svědectví je ale do vězení poslán mladý muž, o jehož vině je pevně přesvědčena, protože právě jej viděla nad tělem své sestry. Po dvaadvaceti letech však soud rozhodne o jeho propuštění, proti čemuž začne Ellie okamžitě protestovat. Pátrá obšírněji v případu své sestry a postupně odkrývá některá děsivá fakta, které tehdejší události staví do úplně jiného světla.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV:

Gabriela "Ellie" Cavanaughová - Mladá, inteligentní a cílevědomá investigativní novinářka. Ellie se díky těžkému dětství stala odolnou, nezávislou a odvážnou ženou. Ve svém vyšetřování se nenechá nikým ani ničím zastrašit a vždy si jde tvrdě za svým. Po skutečném vrahovi tak horlivě pátrá také proto, že si dlouho sama dávala vinu za Andreyinu smrt.
Rob Westerfield - Bohatý a mocný dědic rodinného majetku Westerfieldů. Strávil dvaadvacet let ve vězení za vraždu své přítelkyně Andrey. Odmalička byl vychováván jako rozmazlený a ziskuchtivý despota, i když na veřejnosti se snaží působit ctnostně a bezúhonně. Pod touho maskou se ale skrývá velmi inteligentní a chladnokrevný vrah. Dokáže brilantně manipulovat lidmi a pro dosažení svého cíle udělá cokoli.
Pete Lawlor - Elliein šéf a zároveň její velmi dobrý přítel. Tento mladý muž se díky neobyčejné píli a horlivost brzy vypracoval na šéfredaktora atlantských novin. Je velmi inteligentní, vtipný a pohotový. Neplatí sice za žádného krasavce, ale svým šarmem dokáže okouzlit každou. I když to je Elliein přímý šéf, chová se k ní velice přívětivě a přátelsky. Při vyšetřování často dá na svou novinářskou intuici, ale dokáže být zároveň naprosto objektivní.
Paulie Stroebel - Syn majitele zdejšího obchůdku s potravinami. Kdysi byl tajně zamilovaný do Andrey, a proto jej celé město tajně vinilo z její smrti. Paulie je tichý, citlivý a trochu nevyrovnaný člověk. Často podléhá depresím, dokonce si z nešťastné lásky a věčného obviňování od okolí pokusil sáhnout na život.

VLASTNÍ NÁZOR:

Jako v mnoha svých románech se autorka snaží i zde co nejrealističtěji popsat chování obyčejných lidí čelících neobyčejným situacím. Zde musí hlavní hrdinka svádět těžký vnitřní boj: buď podlehne okolnostem a tlaku okolí, a tím nepřímo pomůže k uvěznění nevinného člověka, a nebo se postaví smrtelné hrozbě a dovede své pátrání do konce, čímž se zbaví dlouholeté noční můry, která visí nad její rodinou.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 27.08.2007

­­­­

Diskuse k výpisku
Mary Higgins Clarková - Tatínkova holčičkaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)