ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Clarková Mary Higgins (*24.12.1929)

­­­­

Kdo se dívá, když spíš


HLAVNÍ POSTAVY:

Sterling Brooks, Marisa Cambellová, bratři Badgettovi, Billy Cambell, Nora Kellyová

DĚJ:

Kniha má poněkud vánoční téma. Příběh začíná několik dní před vánočními svátky, a to na dost neobvyklém místě, před nebeskou branou. Hlavním hrdinou románu je Sterling Books. Sterling před několika lety zemřel za dost kuriózních okolností (strefil ho golfový míček), ale protože se vždy a ke všem choval dost sobecky a dokonce dlouhá léta využíval ženu, která ho kupodivu milovala, musí teď sedět v nebeské čekárně a čekat až jej pustí dovnitř. Jeho vstup do nebe však nebude jen tak. Nebeský koncil se totiž usnesl, že si ho musí zasloužit. Pošlou jej proto přechodně zpět na zem a dají mu zdánlivě lehký úkol: má vykonat na Vánoce dobrý skutek.
Sterling si dlouho láme hlavu jak na to. Celý svůj život byl tak zahleděný do sebe, že si nikdy nevšímal problémů lidí kolem sebe. Proto bezcílně bloumá ulicemi New Yorku, až jej nohy zanesou do bruslařského centra. Tam si všimne smutné dívenky Marisy a rozhodne se vypátrat, co tohle roztomilé děvčátko trápí zrovna o Vánocích. Brzy zjistí, že pro všechny lidi s výjimkou Marisy je neviditelný, proto se brzy s milou a přátelskou dívenkou spřátelí a Marisa mu prozradí svůj smutný příběh. Před rokem se její babička a tatínek, slavní zpěváci, stali svědky hrozného zločinu, který spáchali známí gangsteři. Oba byli okamžitě zařazeni do programu na ochranu svědků a od té doby je Marisa neviděla. Sterling vidí, jak se děvčátko trápí kvůli tomu, že rodinu neuvidí ani na Vánoce. Rozhodne se tady, že jí otce a babičku na svátky přivede, ať to stojí, co to stojí.
Bude sice muset využít všechen svůj důvtip a rafinovanost, aby zařídil dopadení mazaných zločinců, a tím konečně osvobodil Marisinu rodinu. Jeho plán nakonec vyjde, učiní tím dobrý skutek a konečně dostane povolení od nebeského koncilu, aby vešel do nebe. To už pro něj ale není důležité, největší odměnou pro něj je, když vidí Marisu konečně šťastnou.

VLASTNÍ NÁZOR:

Tento příběh je velice romantický a dojemný a skvěle jej dokresluje atmosféra vánočních svátků, do jejichž období autorka knihu zasadila. Určitě každého čtenáře nakonec dojme proměna arogantního a sobeckého člověka v citlivého a obětavého anděla, který se rozhodne od té doby pomáhat trpícím lidem, i když jen o Vánocích. Náprava hříšníka je celkově velice dobré téma a autorka se ho podle mě zhostila na výbornou.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 27.08.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Mary Higgins Clarková - Kdo se dívá, když spíšMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)