ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Tolstoj Lev Nikolajevič (*09.09.1828 - †20.11.1910)

­­­­

Kreutzerova sonáta (4)

Slavná novela psaná na slova evangelia sv. Matouše, ve které autor uvažuje o manželství a lásce vůbec. Vypráví příběh statkáře, jenž ze žárlivosti zavraždil svou ženu.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Melantrich v Praze roku 1974 (1. vydání). Z ruského originálu Крейцерова соната přeložila Zdenka Psůtková. Počet stran: 114.

CHARAKTERISTIKA DÍLA:

  • novela, kritický realismus
  • otázky sexuality, vztahů, manželství, rozvodu
  • zvolena ich-forma (vypráví vypravěč), ale drtivou část tvoří rozmluva (spíše tedy monolog) mezi Pozdnyševem a vypravěčem
  • příběh se vypráví ve vlaku během cesty

DĚJOVÁ LINIE:

Na začátku popisuje vypravěč cestu vlaku a své spolucestující. Mezi nimi je i podivínský pán s bílými vlasy, jenž se chová velmi zvláštně a vydává nespecifikovatelné zvuky. Nově přistoupivší se dají do živého rozhovoru o rozvodech a podobně. Postupně se připojuje stále více a více cestujících a rozproudí se živá debata. Do ní se poté přidá onen podivínský bělovlasý pán s názorem, že žádná láska (vyjma té smyslné) neexistuje. Představí se jako Pozdnyšev a hned dodá, že svou ženu zabil. Tím diskuse skončí a lidé se rozejdou do ostatních vagonů.

Následně se začíná šeřit a muž začíná vypravěči knihy líčit svoji historii a pohled na ženy ("Žena je nástrojem rozkoše" ... "Hlavní úkolem ženy je uchvátit muže."), manželství, sňatek, faleš a podobně. Popisuje vztah se svou ženou, kterou v důsledku své žárlivosti (a pravděpodobně i jakési psychické poruchy) zabil. Ve svém vyprávění rozvíjí nejrůznější kritické teze na mravní zkaženost, sexualitu a společnost.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Danny, 10.01.2015

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Lev Nikolajevič Tolstoj - Kreutzerova sonáta (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­