ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Tolstoj Lev Nikolajevič (*09.09.1828 - †20.11.1910)

   
­­­­
Leo Tolstoy, portrait

ŽIVOTOPIS č.1 - 31.3.2004 - mikeska, neversmoll[zavinac]quick.cz

Narodil se 9. září 1828 v Jasné Pojlaně ve starobylé šlechtické rodině. Jeho matka Marie Nikolajevna, rozená kněžna Volkonská, zemřela, když bylo Tolstému 2 a půl roku. Roku 1837 zemřel i otec hrabě Nikolaj Ilji Tolstoj a děti přešly do rodiny Juškových.

V 16 letech vstoupil Tolstoj na kazaňskou univerzitu, nejprve na fakultu orientálních jazyků, pak na práva. Roku 1851 nastoupil do vojenské služby na Kavkaze. Armádu opustil r.1856 a následujícího roku jel do Evropy.
V roce 1862 se oženil se Sofií Andrejevnou Bensovou, 1863-1869 vzniká dílo Vojna a mír a v letech 1873-1877 Anna Karenina.
Roku 1908 stále protestuje proti popravám a krutým trestům revolucionářským spisem "Nemohu mlčet". V roce 1910 opustil tajně Jasnou Poljanu. Ve stanici Astapo je však zachvácen zápalem plic a 20. listopadu 1910 v bytě přednosty stanice umírá.


ŽIVOTOPIS č.2 - 31.1.2012 - daemonka, n.o.v.o.t.n.a.b[zavinac]seznam.cz

Lev Nikolajevič Tolstoj (Лев Никола́евич Толсто́й) se narodil 9. 9. 1828 v rodovém sídle v Jasné Poljaně. Vše, co za svého života napsal, nelze zařadit do obvyklých literárních schémat. Byl svérázným, ve svých soudech nezávislým, nikoho nenapodobujícím spisovatelem. Již v Sevastopolských povídkách (Севастопольских рассказов) se projevilo jeho pojetí realismu jako nemilosrdné odhalování pravdy. Našlo svůj výraz i v povídkách Kozáci (Казаки), Polikuška, Statkářovo jitro (Утре помещика) aj. O schopnosti vystihnout člověka, jeho psychologii a mravní vývoj, svědčí například autobiografická trilogie Dětství (1852, Детство), Chlapectví (1854, Отрочество) a Jinošství (1856, Юность).

Šedesátá a sedmdesátá léta 19. století byla obdobím vrcholné tvorby Tolstého. V této době vzniká románová epopej Vojna a mír (1863-1869, Война и мир), souhrnný obraz života ruské společnosti v nejkritičtější chvíli jejích dějin.

Děj druhého velkého románu Anna Kareninová (nebo též Anna Karenina, 1873-1877, Анна Каренина) se odehrává na širokém společenskohistorickém pozadí tehdejšího Ruska, kam postupně pronikají nové buržoazní vztahy.

Na počátku 80. let 19. století dochází u Tolstého k světonázorovému zlomu. Spisovatel přichází na pozice patriarchálního rolníka. Pokračuje však v psaní realistických, velmi působivých děl. K nejvýznamnějším patří román Vzkříšení (1899, Воскресение).

Tvorba Tolstého znamenala novou etapu ve vývoji ruského a evropského realismu. Spojovala tradice klasického románu 19. století s literaturou 20. století. Měla mnoho pokračovatelů mezi spisovateli světových jmen, kteří navazovali na různé etapy Tolstého literárního vývoje.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: daemonka, 31.01.2012

­­­­

Diskuse k životopisu
Lev Nikolajevič TolstojMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­