ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Tolstoj Lev Nikolajevič (*09.09.1828 - †20.11.1910)

   
­­­­

Vzkříšení

Kníže Něchljudov jako porotce u soudu potkává dívku, kterou jako sobecký mladík kdysi svedl a zapudil. Dívka – Káťa Maslovová - je neprávem obžalována z vraždy a posléze odsouzena. Něchljudov si uvědomí svou odpovědnost za její pád a rozhodne se doprovázet dívku na Sibiř (kde si má Káťa odpykat trest). Rozdává a levně prodává svou půdu rolníkům a rozchází se s vysokou společností. Putuje s Káťou na Sibiř a získává pro ni milost. Káťa posléze nepřijímá jeho nabídku k sňatku a hodlá svůj osud spojit se svým spoluvězněm, revolucionářem Simonsonem. Chápe, že Něchljudov chce svou obětí odčinit své dávné viny, a odpouští mu. Román, inspirovaný skutečnou událostí, proslul také líčením otřesné situace.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Ondřej Dostál, 09.01.2004

­­­­

Diskuse k výpisku
Lev Nikolajevič Tolstoj - VzkříšeníMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­