ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Tolstoj Lev Nikolajevič (*09.09.1828 - †20.11.1910)

   
­­­­

Kreutzerova sonáta

Cestující jedou ve vlaku a povídají si o manželství. Nejradikálnější říkají, že manželství má perspektivu jen tehdy, je-li uzavíráno z lásky. S tím nesouhlasí Vasja Pozdnyšev - statkář, ale tak hystericky, že všichni cestující si jdou raději sednout do jiného kupé, zůstane jen vypravěč, kterému Pozdnyšev vypráví svůj příběh.
Jako aristokrat studoval a žil aristokratickým způsobem žití (s tím Tolstoj nesouhlasil a na protest opustil kazaňskou universitu) - pitky a ženy, až našel svou vyvolenou, zamiloval se a oženil se s ní. Od počátku se ale nenáviděli. Ona plodila jen děti, celkem pět a když už toho měla dost, lékař řekl, že ze zdravotních důvodů již děti mít nemůže, tím se uspokojila a rostla do společenské krásky. Zamiloval se do ní dandy Truchačevský, se kterým hrála na slavnosti Kreutzerovu sonátu. Potom manželovi řekla, že Truchačevskij odjíždí, ale on ji podezíral, vrátil se a nachytal je v jídelně a ženu zabil. Trestní odpovědnosti byl zproštěn pro nepříčetnost, odkázal dětem majetek a odjel na svou venkovskou usedlost.
Děj není ani tak zajímavý, jako názor Tolstého na to, co a proč se stalo. Vinou není láska, ale samotná žena. Žena je ta, co svádí budoucího manžela, potom se s ním hádá, nechce rodit děti, ani je kojit a vychovávat je, ale jen žít ve hříchu. Pozdnyšev je zcela bez viny, on dělal v životě jen dobré. Že ho žárlivost dohnala až k vraždě, to Tolstoj zcela pomíjí, podle něj nemohl Pozdnyšev dělat nic jiného.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 27.11.2004

­­­­

Diskuse k výpisku
Lev Nikolajevič Tolstoj - Kreutzerova sonátaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­