ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Tolstoj Lev Nikolajevič (*09.09.1828 - †20.11.1910)

­­­­

Anna Karenina (14)

Anna Kareninová je považována za jedno z vrcholných děl Tolstého. Tolstoj na něm pracoval v letech 1873-1877. Jedná se o román popisující rodinný život a situovaný do prostředí tehdejší ruské společnosti.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Rozmluvy v Praze roku 2008 (6. vydání). Z ruského originálu Anna Karenina přeložila Taťjana Hašková. Počet stran: 877. ISBN: 978-80-85336-41-2.

CHARAKTERISTIKA DÍLA:

Psychologický román z konce 19. století, v němž autor zkoumá tehdejší společnost nahlížením do mysli samotných postav.

POSTAVY:

Anna Arkaďjevna Kareninová - hlavní postava; krásná okouzlující žena, jež miluje svého syna; nejdříve plná ideálů, poté projde vnitřní změnou, propadá žárlivosti a deziluzi
Alexandr Vronskij - Annin milenec; mladý, přitažlivý důstojník; dodržuje mravní předpisy
Alexej Alexandrovič Karenin - manžel Anny; tichý, chladný workoholik, pouze buduje svou kariéru
Štěpán Arkaďjevič Oblonský - Annin bratr; bohémský, veselý, zvyklý na vyšší společenské kruhy a městský život
Darja Dolly Oblonská - manželka Štěpána, milující matka; dobrosrdečná, milá, klidná
Konstantin Dmitrič Levin - velkostatkář; miluje venkov; poctivý, dobrý, nesmělý, hledá smysl života; nositel autorových názorů
Jekatěrina Alexandrovna Ščerbacká (Kitty) - manželka Levina; mladá, krásná dívka, touží po lásce; citlivá
Serjoža (Sergej Alexendrovič) - syn Anny
Sergej Ivanovič - nevlastní bratr Levina
Nikolaj Levin - bratr Levina; prudký, roztržitý, mrzutý; umře
Váreňka - dobrosrdečná, hodná; pomohla Kitty

DĚJOVÁ LINIE:

Kniha se větví do dvou dějových linií, které se vyvíjejí současně.

První z nich vypráví o životě Konstantina Levina, jenž svůj život zasvětil práci na venkově, ale touží také po rodinném životě. Proto žádá o ruku Kitty Ščerbackou. Ta však jeho nabídku odmítne, protože její srdce patří Vronskému. Avšak záhy zjistí, že právě tento mladý gentleman hoří láskou pro jinou - Annu Kareninu.
Kitty je zhroucena, uzavírá se do sebe a odjíždí se léčit do lázní. Zde potká Váreňku, která jí pomůže se zotavit.
Po nějakém čase se opět shledává Kitty s Levinem. Ten se snažil na svoje odmítnutí zapomenout a zahnat vzpomínky na lásku prací, avšak marně. Poté, co se opět potkají, Levin opakuje svou nabídku k sňatku a Kitty souhlasí.
I když první měsíce manželství nevypadá zrovna idylicky, jejich vztah se zlepší po smrti Levinova bratra Nikolaje a zejména pak po porodu syna Míťy.
Levin se v průběhu celé knihy zaobírá vztahem typického ruského dělníka k půdě (píše o tom knihu) a dalšími názory i smyslem života, který nakonec nalézá v náboženství.

Druhá dějová linie začíná příjezdem Anny do Mosky, kde chce udobřit svého bratra s jeho ženou. Téma jejich rozepře je mužova nevěra. Dolly se nakonec nechává obměkčit, odpouští manželi, ale jenom kvůli své rodině, kterou miluje.
Zde se Anna potkává s Vronským a oba se do sebe beznadějně zamilují. Anna nejdříve se svým citem bojuje. Odjíždí do Petrohradu a chce být spořádanou manželkou, ale nakonec podléhá kouzlu Vronského a stávají se z nich milenci. Její muž je nejprve ke všemu lhostejný, když se však začínají ozývat hlasy společnosti, domlouvá Anně. Hlavně nechce, aby to ohrozilo jeho pověst a dobré jméno. Anna si však nedá říct, její manžel je jí protivný a už ho pomalu nenávidí.
Jednoho dne, kdy už ví, že je těhotná s Vronským, se ke všemu přizná. Je jí dáno ultimátum: buď zůstane se svým manželem, bude spořádanou manželkou, ale už nikdy se nesetká se svým miláčkem, nebo zůstane s Vronským, ale nebude se stýkat se svým synem Serjožou. Anna nejdříve volí první možnost. Dlouho to však nevydrží. Karenin proto začíná vyřizovat rozvod.

Náhle Anna onemocní a skoro na smrtelné posteli jí Karenin vše odpouští. Anna se však vyléčí a po dlouhém trápení odjíždí s Vronským do ciziny a nakonec se spolu usadí na venkově. Oba (hlavně Anna) je společnosti úplně zavržena. Anna nechová lásku ke své dcerce Annie, protože se jí stýská po Serjožovi. Začíná z toho všeho bláznit. Je citově upjatá k Vronskému a začíná na něj žárlit. Je bez něj úplně bezmocná.
Alex po čase pomalu citově chladne, zejména po dlouhých společných hádkách. Anna to nakonec nevydrží, pokořuje se před svým manželem a žádá o rozvod. Karenin však váhá, protože je pod vlivem hraběnky Lýdie a je zde jen malá šance na úspěch.
Anna trpí velkými depresemi, myslí si, že Vronský ji už vůbec nemá rád, dokonce že má milenku. Už to citově nevydrží. Pomýšlí párkrát na smrt, které se zároveň bojí, ale její život končí pod koly projíždějícího vlaku.
Vronský pak svůj život zasvětí dobrovolnému boji za Slovany proti Turkům.

POZNÁMKA:

Autor nahlíží do myslí hrdinů, ukazuje jejich myšlenkové pochody a tím krásně vykresluje psychologii postav. Výborné dílo.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Danny, 10.02.2015

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Lev Nikolajevič Tolstoj - Anna Karenina (14)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­