ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Tolstoj Lev Nikolajevič (*09.09.1828 - †20.11.1910)

­­­­

Kreutzerova sonáta (5)

Novela, jež velmi zevrubně a s otevřeností ve své době šokující rozkrývá otázky manželských a milostných vztahů, se stala jedním z nejpopulárnějších děl Lva Nikolajeviče Tolstého.
Drásavá milostně psychologická novela je koncipována jako vyprávění, které během dlouhé jízdy vlakem vede zoufalý muž jménem Pozdnyšev ke svému spolucestujícímu. Impulsem je krátká debata ostatních pasažérů o manželství, po níž se Pozdnyšev představuje jako vrah své manželky a postupně odkrývá příběh vztahu plného falše, podezírání a bezdůvodné, tajené a stupňované nenávisti.
Ve své době kontroverzní i zakazované dílo získalo skandální nálepku "sexuální novela", šokovalo však nikoli explicitní erotikou, ale spíše silou a otevřeností obžaloby, kterou vznáší proti pokrytectví a sobectví manželského a intimního života. Kriticky se vyjadřuje i k otázce ženských práv v manželství, jedním z vedlejších motivů je i brilantní postřeh o působení hudby na lidskou psychiku.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Odeon v Praze roku 2018 (1. vydání v tomto překladu). Z ruského originálu Крейцерова соната přeložil Jakub Šedivý. Počet stran: 141. ISBN: 978-80-207-1831-0.

O DÍLE:

Kreutzerova sonáta Lva Nikolajeviče Tolstého - sexuální novela, jak bychom ji dnes mohli nazvat - patří k oněm dílům velkého spisovatele a ruského myslitele, která na sklonku předminulého století vzbudila nesmírný rozruch v celé sovětské literatuře. Tehdy vyvolala polemickou bouři - a dnes po mnoha letech si musíme přiznat, že leckteré názory Tolstého, tak vehementně a bez prudérnosti představené v této próze, mají stále svou dráždivost a aktuálnost. Tolstoj brojí proti sexuální uvolněnosti, bojuje za mravní ukázněnost - to byl nepochybně jeho původní záměr, jak sám přiznal v doslovu v prvním vydání Sonáty. Ale jak to tak u velkých umělců bývá, i zde se látka rozrostla a místo traktátu o mravnosti vznikla povídka o kruté žárlivosti, jež bortí manželství, povídka o hlubokém rozvratu mezi dvěma lidmi, kteří se kdysi hluboce milovali.

V tom je její obecná hodnota, a proto má co říci čtenářům dnešním i budoucím. Sonáta proto je a bude stále vydávána po celém světě.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Frankie12, 29.11.2018

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Lev Nikolajevič Tolstoj - Kreutzerova sonáta (5)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­