Menu
Tolstoj Lev Nikolajevič (*09.09.1828 - †20.11.1910)
Kreutzerova sonáta (5)
Drásavá milostně psychologická novela je koncipována jako vyprávění, které během dlouhé jízdy vlakem vede zoufalý muž jménem Pozdnyšev ke svému spolucestujícímu. Impulsem je krátká debata ostatních pasažérů o manželství, po níž se Pozdnyšev představuje jako vrah své manželky a postupně odkrývá příběh vztahu plného falše, podezírání a bezdůvodné, tajené a stupňované nenávisti.
Ve své době kontroverzní i zakazované dílo získalo skandální nálepku "sexuální novela", šokovalo však nikoli explicitní erotikou, ale spíše silou a otevřeností obžaloby, kterou vznáší proti pokrytectví a sobectví manželského a intimního života. Kriticky se vyjadřuje i k otázce ženských práv v manželství, jedním z vedlejších motivů je i brilantní postřeh o působení hudby na lidskou psychiku. BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE: Vydalo nakladatelství Odeon v Praze roku 2018 (1. vydání v tomto překladu). Z ruského originálu Крейцерова соната přeložil Jakub Šedivý. Počet stran: 141. ISBN: 978-80-207-1831-0. O DÍLE: Kreutzerova sonáta Lva Nikolajeviče Tolstého - sexuální novela, jak bychom ji dnes mohli nazvat - patří k oněm dílům velkého spisovatele a ruského myslitele, která na sklonku předminulého století vzbudila nesmírný rozruch v celé sovětské literatuře. Tehdy vyvolala polemickou bouři - a dnes po mnoha letech si musíme přiznat, že leckteré názory Tolstého, tak vehementně a bez prudérnosti představené v této próze, mají stále svou dráždivost a aktuálnost. Tolstoj brojí proti sexuální uvolněnosti, bojuje za mravní ukázněnost - to byl nepochybně jeho původní záměr, jak sám přiznal v doslovu v prvním vydání Sonáty. Ale jak to tak u velkých umělců bývá, i zde se látka rozrostla a místo traktátu o mravnosti vznikla povídka o kruté žárlivosti, jež bortí manželství, povídka o hlubokém rozvratu mezi dvěma lidmi, kteří se kdysi hluboce milovali. V tom je její obecná hodnota, a proto má co říci čtenářům dnešním i budoucím. Sonáta proto je a bude stále vydávána po celém světě.
Zdroj: Frankie12, 29.11.2018
Související odkazy
| Čítanka | - | Anna Karenina |
| - | Kreutzerova sonáta, Kreutzerova sonáta (2) | |
| - | Tři starci | |
| - | Vojna a mír, Vojna a mír (2), Vojna a mír (3), Vojna a mír (4) |
Diskuse k výpisku
Lev Nikolajevič Tolstoj - Kreutzerova sonáta (5)
Aktuální pořadí soutěže
-
Soutěž je od září 2025 do odvolání přerušena.
Navzdory tomu můžete i v tomto období do databáze přidat vlastní práci.
Štítky
rozlučka se školou umělecký utvar třídní schiller loupeznici Arnold Schwarzeneger pritomnost sestry Grimmovy studenti po nás potopa skotsko Foglar naše společnost Fakt hustý jmenuji karolínská epopej skřínka Pláň Tortilla věznice promluva Ken Kesey síla života carrol nevěrný milý borovice bruncvikovi Mladý princ Čtenářské deniky rotterdamsky farm stalo se jednou
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 764 794 683
Odezva: 0.03 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2025 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí
