ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Čapek-Chod Karel Matěj (*21.02.1860 - †03.11.1927)

­­­­

Vilém Rozkoč

Román podává kritický obraz společnosti před 1. světovou válkou. Jsou zde zachyceny obě sociální prostředí - žižkovské předměstí i svět průmyslové buržoazie.
Román řeší citovou a tvůrčí krizi mladého, chudého a nadaného sochaře Viléma Rozkoče, jenž zapřel svůj proletářský původ a vloudil se do prostředí pražské úpadkové smetánky.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydal Československý spisovatel v Praze roku 1956 (1. vydání tamtéž). Doslov napsal Václav Stejskal. Počet stran: 377.

DĚJ:

Vilém Rozkoč je mladý pražský sochař, umělec, který žije bohémsky ve svém žižkovském ubohém ateliéru. Tam vytvořil i nádhernou plastiku Animal triste, obraz trpící modelky Madly. Toto dílo zakupuje majitel kamenických závodů Pivka, u kterého Rozkoč přijímá místo ředitele.

Blahobyt, ve kterém se rázem ocitl, má na něj ale neblahý vliv. Zamiluje se do Evy, zhýčkané, hysterické dcery svého představeného, jež jej po svatbě odpudí. V Řesanech rozbíjí své dílo, pomník ex-jezuity Vašaty. A rozvádí se s Evou po krutém zápase, v němž se těžce zranil pádem ze schodů a pyšně odmítá jakoukoliv náhradu za svolení k rozvodu.

Jeho šéfovi dávají opatrovníka a Rozkoč, propuštěný z jeho služeb, se ocitá zpátky tam, kde začal - v žižkovském ateliéru. Chtěl by získat zpět alespoň bývalou milenku, modelku Madlu, jenže ta ho hrdě odmítá. Zůstává tedy opuštěn.

A když v pláči zpytuje své bohémské svědomí a po neklidném snu chopí se hlíny v horečce tvoření, vytvoří v postavě rozhněvané Madly dílo tak vysoké umělecké hodnoty, že mu získá stipendium a umožní studijní cestu do Paříže...


Autor v díle rovněž dokreslil i osud dvou již známých postav z jeho předešlých děl.

Véna Nezmar (román Turbina), jenž se stal inženýrem, zatouží znovu po Tyndě "Turbině" Ullikové-Vážkové, je však odmítnut, trápí se tím a končí život ve vltavském kesonu.

Anna Vondrejcová, bývalá jeptiška, dcera nešťastného básníka Antonína Vondrejce (ze stejnojmenného románu Čapka-Choda), umírá na spálu, nakazivši se jako vychovatelka dětí ředitele Zouplny.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Veru, 31.01.2020

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Karel Matěj Čapek-Chod - Vilém RozkočMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­