ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Čapek-Chod Karel Matěj (*21.02.1860 - †03.11.1927)

­­­­

Řešany

  • 1927

Volné pokračování románu Vilém Rozkoč, zabývající se otázkou umělecké morálky člověka.
V románu se setkáváme s Vilémem znovu po letech, po skončení 1. světové války, kterou prožil na francouzském bojišti. Při návratu domů uvízne v městečku Řešany, jež kdysi zažilo Rozkočovu slávu i jeho pád. Zde vytvoří dílo, které znamená jeho uměleckou rehabilitaci.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydal Československý spisovatel v Praze roku 1957 (1. vydání tamtéž). Počet stran: 183.

OBSAH:

Sochař Vilém Rozkoč se vrací z ciziny do vlasti. V jakési pohraniční stanici mu ujede vlak, Rozkoč za ním spěchá v krupobití, nachladí se, onemocní a procitne až po těžkých tyfových horečkách v řešanské nemocnici. Řešany mají na něj nepříjemnou vzpomínku. Modeloval jim totiž nedávno sochu děkana Vašaty, řešanského lidumila, odlitek však zničil jako plagiát. Rozkoč tehdy nedodržel smlouvu a z Řešan uprchl. Nyní, zdráv tělesně i duševně, se zavazuje dílo dokončit, jenže obec mu místo toho raději zadala vytvořit památník světové války, a tak se Rozkoč s chutí pouští do práce na tomto zadání.

Současně v něm ale uzrává plán nové práce. Zaslechl na místní akademii Smetanovu Vltavu, hranou na harfu slepou začátečnicí Anežkou. Tak v něm vzniká tvůrčí námět k sousoší "Smetana a jeho múza". Rozkoč na něm pracuje velmi tvrdě, slepá novicka Anežka je mu modelem múzy. Rozkočův hlas jí připomíná zemřelého milence. V iluzi, že jedná se svým milým, překonává veškerý ostych a je mu plně k dispozici.

Obě práce zajistily Rozkočovi slavné jméno a místo asistenta na umělecko-průmyslové škole. Pro něj bylo už na čase, maloměstské poměry se mu již zcela zprotivily, je rád, že se odtud vymanil, třebaže krátký a náhodný pobyt v nich mu získal uměleckou slávu. Jedinou památkou na Řešany je jeho choť, plavovlasá mlynářova Markétka, kterou si odtamtud odvádí...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Grully, 28.02.2024

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Karel Matěj Čapek-Chod - Řešany







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)