ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Čapek-Chod Karel Matěj (*21.02.1860 - †03.11.1927)

   
­­­­

Turbina

  • 1916

Román Turbina podává široce koncipovaný obraz bohaté měšťácké rodiny na přelomu devatenáctého století, kterou prudké tempo industrializace žene k nezadržitelnému pádu.
Nejedná se čistě o román z továrního prostředí, dílo neřeší problematiku dělnictva, jde spíše o román z průmyslového a podnikatelského prostředí. Avšak samotný průmyslový stroj zde zaujímá významné postavení a představuje symbol pokroku a industrializace.
Mnohovýznamový název díla v sobě zahrnuje několik variací možných výkladů: přezdívku továrníkovy nejmilejší dcery Tyndy "Turbiny" Ullikové, jež byla se strojem fatálně spjata, a zároveň charakterizuje i příčinu úpadku průmyslové rodiny Ulliků.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydal Československý spisovatel v Praze roku 1978 (13. vydání). Počet stran: 423.

OBSAH:

Turbina je zlomyslná přezdívka pro hezkou, ale zhýčkanou Tyndu Ullikovou. V jistém směru má Tyndin osud hodně společného s osudem nové vodní turbíny, již zřizuje její otec ve svém závodě Na Papírce.

Tynda Ulliková je nejen mladá a krásná, ale může se pochlubit i dokonalým hlasem. Jejím největším snem je vystupovat jako člen opery v pražském Národním divadle. Jenže - jak ji upozorní její učitelka zpěvu - musí přinést jednu oběť, pokud si chce svůj krásný hlas udržet, a to zachovat si čistotu vestálky.

Hezká dívka nemá o ctitele nouzi. Za jejího nastávajícího manžela je všeobecně považován čechoamerický milionář Mauer. Ve skutečnosti je však pro Tyndu mnohem přitažlivější syn hlídače Papírky, Véna Nezmar.

Maurerovým přičiněním získá Tynda přístup k řediteli Národního divadla a o něco později je rozhodnuto o jejím prvním vystoupení.

Večer před představením dochází k osudné schůzce Tyndy s Vénou, při které se stane jeho milenkou.
Ve stejný den pak zklame císařského radu Ullika jeho nová vodní turbína, kterou uvádí do chodu a na kterou vsadil celé své jmění. Podobně dopadne i jeho dcera Turbina, jež v divadle zcela propadne.

Zchudlá a bezvýznamná Tynda se časem provdá za svého bývalého korepetitora Vážku, pro jehož upřímnou náklonnost měla dříve jen výsměch...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Čm Elda, 31.03.2020

­­­­

Diskuse k výpisku
Karel Matěj Čapek-Chod - TurbinaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­