ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Čapek-Chod Karel Matěj (*21.02.1860 - †03.11.1927)

­­­­

Turbina

  • 1916

Román Turbina podává široce koncipovaný obraz bohaté měšťácké rodiny na přelomu devatenáctého století, kterou prudké tempo industrializace žene k nezadržitelnému pádu.
Nejedná se čistě o román z továrního prostředí, dílo neřeší problematiku dělnictva, jde spíše o román z průmyslového a podnikatelského prostředí. Avšak samotný průmyslový stroj zde zaujímá významné postavení a představuje symbol pokroku a industrializace.
Mnohovýznamový název díla v sobě zahrnuje několik variací možných výkladů: přezdívku továrníkovy nejmilejší dcery Tyndy "Turbiny" Ullikové, jež byla se strojem fatálně spjata, a zároveň charakterizuje i příčinu úpadku průmyslové rodiny Ulliků.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydal Československý spisovatel v Praze roku 1978 (13. vydání). Počet stran: 423.

OBSAH:

Turbina je zlomyslná přezdívka pro hezkou, ale zhýčkanou Tyndu Ullikovou. V jistém směru má Tyndin osud hodně společného s osudem nové vodní turbíny, již zřizuje její otec ve svém závodě Na Papírce.

Tynda Ulliková je nejen mladá a krásná, ale může se pochlubit i dokonalým hlasem. Jejím největším snem je vystupovat jako člen opery v pražském Národním divadle. Jenže - jak ji upozorní její učitelka zpěvu - musí přinést jednu oběť, pokud si chce svůj krásný hlas udržet, a to zachovat si čistotu vestálky.

Hezká dívka nemá o ctitele nouzi. Za jejího nastávajícího manžela je všeobecně považován čechoamerický milionář Mauer. Ve skutečnosti je však pro Tyndu mnohem přitažlivější syn hlídače Papírky, Véna Nezmar.

Maurerovým přičiněním získá Tynda přístup k řediteli Národního divadla a o něco později je rozhodnuto o jejím prvním vystoupení.

Večer před představením dochází k osudné schůzce Tyndy s Vénou, při které se stane jeho milenkou.
Ve stejný den pak zklame císařského radu Ullika jeho nová vodní turbína, kterou uvádí do chodu a na kterou vsadil celé své jmění. Podobně dopadne i jeho dcera Turbina, jež v divadle zcela propadne.

Zchudlá a bezvýznamná Tynda se časem provdá za svého bývalého korepetitora Vážku, pro jehož upřímnou náklonnost měla dříve jen výsměch...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Čm Elda, 31.03.2020

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Karel Matěj Čapek-Chod - TurbinaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)