ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Čapek-Chod Karel Matěj (*21.02.1860 - †03.11.1927)

   
­­­­
Karel Capek-Chod

Aby se odlišil od spisovatele Karla Čapka, přidal si Karel Matěj Čapek podle rodného kraje k svému jménu ještě přídomek Chod.

Narodil se v Domažlicích, kde vystudoval gymnázium. V Praze se dal zapsat na práva, ale zalíbila se mu žurnalistika a stal se redaktorem nejprve olomouckého Našince, pak pražského Hlasu národa, Národní politiky a Národních listů, deníků vesměs velmi konzervativního zaměření. V novinách začínal od píky, vystřídal všechny rubriky a důvěrně se seznámil s nejrůznější problematikou českého politického i kulturního života. Pravidelně se věnoval divadelní, a zejména výtvarné kritice, zastávaje právě tak jako ve své publicistice často stanoviska krajně zpátečnická. V Národních listech, jejichž konzervatismus ve 20. letech ještě zesílil, setrval Čapek až do roku 1925.

I v posledních letech svého života byl tento prozaik a publicista velmi aktivní, jak o tom svědčí jeho romány, povídky i polemiky. Zemřel roku 1927 v Praze.

DÍLO:

Základní rysy Čapkovy prózy tvoří vypravěčský talent, podrobná znalost životních stylů různých společenských vrstev a mnoha profesí, schopnost nalézt závažný sociální nebo psychologický konflikt a postihnout typičnost jeho nositelů.

Romány: Nejzápadnější Slovan (1893); Kašpar Lén mstitel (1908); Turbina (1916); Antonín Vondrejc (1917-1918); Jindrové (1921); Větrník (1923); Vilém Rozkoč (1923); Řešany (1927)
Povídková tvorba: Z města i obvodu (1913); Siláci a slaboši (1916); Ad hoc! (1919); Experiment (1922); Humoreska (1924); Psychologie bez duše (1928)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 20.11.2005

­­­­

Diskuse k životopisu
Karel Matěj Čapek-ChodMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­