ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Čapek-Chod Karel Matěj (*21.02.1860 - †03.11.1927)

­­­­

Kašpar Lén mstitel (2)

Zedník Kašpar Lén se vrací po 3 letech vojny domů do Prahy. Nemá tam však nikoho blízkého. Jeho přítel, zedník Kryštof, u něhož bydlel v podnájmu, se utopil ze zoufalství nad tím, že dceru Mařku, kterou měl Lén rád ještě jako malou holčičku, zkazil kupec Konopník a ta se stala prostitutkou. Lén je odhodlán Mařku z nevěstince dostat a Konopníkovi se pomstít. Pracuje na stavbě Konopníkova domu a připravuje se ho zabít...

Literární druh: epika
Literární žánr: román
Postavy: Lén, Mařka, cikánka Růžena, pan Konopník, stavbaři, ...

DĚJ:

Lén slíbil svému umírajícímu nejlepšímu příteli, že se mu postará o dceru Mařku. Náramně se mu to hodilo, protože byl do Mařky zamilován. Po svém návratu z vojny byl značně překvapen. V místě jeho předchozího zaměstnání nyní stála zástavba domů a z Mařky se stala prostitutka. Pracovala v jednom z vyhlášených domů, avšak nedobrovolně. Ze tím vším stál pan Konopník - muž, který byl u smrti Mařčina otce, muž, který donutil Mařku být jeho zaměstnankyní a náhodně to byl i muž, který dal Lénovi-zedníkovi práci na jednom ze svých stavenišť. Díky tomu všemu k němu začal Lén pociťovat obrovskou nenávist. Jednoho dne vyústila v rozhodnutí, že Konopníka zabije. Šíleně se opil a poté mu pustil na hlavu ze třetího patra cihlu. Konopník byl okamžitě mrtev. Lén si ale dobu vraždy naplánoval na nešťastnou chvíli. V tuto dobu obývali stavbu pouze tři lidé, a proto ani policie neměla moc práce s určením vraha. Celou výpověď u soudu pronesla cikánka Růžena, která k Lénovi sdílela velkou náklonnost a snažila se mu pomoci. Bohužel ale díky své primitivnosti a jednoduchosti ho ještě sama prozradila a utvrdila porotu v ortelu, že vrahem je jednoznačně Kašpar. Lén na tom zdravotně nebyl příliš dobře a napětí v soudní síni nedokázal již dále snášet, takže se stalo, že ještě než byl vyřčen ortel, povstal, z úst mu vytryskl proud krve a skácel se na zem... Mrtev.
Román končí slovy: A tak udělal Lén z dlouhého procesu krátký.

VLASTNÍ NÁZOR:

Dílo se mi líbilo. Je to typická ukázka českého naturalismu - hlavními hrdiny jsou lidé, kterými společnost opovrhuje, jako například: vrah, prostitutka, cikánka, ... Byla to pro mě velice neobvyklá, leč zábavná četba.

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Karel Matěj Čapek-Chod - Kašpar Lén mstitel (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­