ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Čapek-Chod Karel Matěj (*21.02.1860 - †03.11.1927)

   
­­­­

Antonín Vondrejc

  • podtitul: Příběhové básníka
  • román (dva díly) z let 1917-1918 líčí tragickou životní historii nadaného básníka a redaktora, jehož zničí pudový vztah ke sklepnici Anně

Psychologický román ze života české inteligence, zejména z uměleckých kruhů.
Hlavní hrdina Antonín Vondrejc, zneuznaný básník, redaktor, korektor, vnitřně rozpolcený člověk, je deptán nepřízní osudu a komplikovaným citovým životem, zápasí s intrikami uměleckého světa, s pokryteckou morálkou a byrokratickým zpátečnictvím.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydal Československý spisovatel v Praze roku 1955 (6. vydání). Ilustroval Karel Müller. Počet stran: 483.

DĚJ:

Jedná se o tragický příběh nadaného mladého básníka, jenž nešťastnou shodou okolností sklízí samé neúspěchy a zklamání.

Antonín Vondrejc pracuje jako korektor v jedné pražské redakci. Jelikož má ale v Praze existenční problémy, rozhodne se hlavní město opustit a vezme funkci redaktora ve svém bývalém působišti.
Vondrejcův odjezd ale zmaří jeho milenka, sklepnice Anna, a to skandálním pokusem o sebevraždu, čímž ho k sobě navždy připoutá.
Básník tak nyní žije s Židovkou Annou ve společné domácnosti.

Následně stíhá Antonína Vondrejce rána za ranou: Přislíbené stipendium za jeho básně je odvoláno kvůli pohoršujícím poměrům, v nichž žije, následně je propuštěn z redakce a ještě tentýž den se u něj poprvé projeví vážná choroba, která se později ukáže jako smrtelná.

Během básníkovy nemoci se Anně narodí dcerka. Ze začátku je holčička Vondrejcovi lhostejná, později si ji ovšem zamiluje a dokonce souhlasí se sňatkem s Annou.

Ještě víc než tělesné utrpení ale trápí Vondrejce vědomí, že po dobu své nemoci musí přijímat Anniny peníze, jež si ona vydělává jako sklepnice.
Pár dní po sňatku básník umírá...

A jako by míra příkoří, která jej doprovázela celý život, měla být ještě po jeho smrti dovršena, dostává se jeho mrtvé tělo do anatomického ústavu, kde slouží při pitvě jako učební materiál.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Čm Elda, 26.03.2020

­­­­

Diskuse k výpisku
Karel Matěj Čapek-Chod - Antonín VondrejcMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)